A linken szereplő szöveg és levél nem hivatalos fordítása.
POZSONY – Újabb kritikák érték Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminisztert. A rendőrségnél tapasztalt problémák után most a tűzoltók körében is az összeomlás veszélye fenyeget. A pozsonyi tűzoltók nyílt levélben fordultak a miniszterhez, valamint a Tűzoltó- és Mentőszolgálat vezetőségéhez, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy a szervezetben egyre romlik a helyzet.
Hangsúlyozták, hogy fennáll az összeomlás veszélye, miközben az illetékesek nem mutatnak hajlandóságot rendszerszintű változtatásokra. A levélben több javaslatot is megfogalmaztak, amelyek segíthetnének a problémák stabilizálásában.
A pozsonyi hivatásos tűzoltók a Tűzoltó- és Mentőszolgálat (HAZZ) hosszú távú problémáira hívták fel a figyelmet, amelyek egyre súlyosbodnak, miközben a vezetés részéről rendszerszintű megoldások nem érkeznek. „Szakszervezeteink inaktívak ebben az ügyben, és régóta nem tapasztaljuk, hogy bárki érdemi lépéseket tenne a helyzet rendezésére. Pozsonyban jelenleg komoly létszámhiánnyal küzdünk. Csak a fővárosban, Pozsonyban több mint 40 fő hiányzik. A mintegy 270 fős pozsonyi tűzoltóállomány jelentős része továbbra sincs betöltve” – írják a tűzoltók a Belügyminisztérium és a HAZZ vezetőségének címzett levelükben.
Hozzáteszik, hogy úgy döntöttek, névtelenek maradnak, mivel az ilyen témák feltárása a szervezeten belül nem párbeszédhez, hanem inkább fegyelmi eljárásokhoz vezet.
Tapasztalt tűzoltók hagyják el a szolgálatot elégedetlenség miatt
A pozsonyi tűzoltók szerint a problémát nem kizárólag a generációváltás okozza; több tapasztalt tűzoltó is elhagyta a szolgálatot, annak ellenére, hogy még nem érték el a nyugdíjkorhatárt. „Az elégedetlenségük fő okai a jelenlegi munkakörülmények, az alacsony bérezés és a vezetőség részéről tapasztalható támogatás hiánya. Ezek a tűzoltók, akiknek a csapat gerincét kellene alkotniuk, távoznak, magukkal vive a szükséges képzések és tanfolyamok során megszerzett tudást, amelyek megszerzése jelentős időt és befektetést igényel” – mutattak rá a tűzoltók.
Hozzátették: a maradók körében is egyre gyakrabban kerül szóba a távozás gondolata, ami tovább súlyosbíthatja a már így is kritikus helyzetet.
„A frusztráció és a vezetőség iránti bizalmatlanság légköre egyre erősödik. Ahelyett, hogy stabil és tapasztalt csapatot építenénk, soraink gyengülnek, ami növeli a szolgálati feladatok teljesítése során bekövetkező kudarcok kockázatát” – folytatták a tűzoltók.
Igazságtalan bérezés
A hivatásos tűzoltók szerint a válságot tovább súlyosbítja az igazságtalan bérezés rendszere. „Bár egy szolgálatunk 24 órán át tart, ez két részre van osztva: konkrétan 16 óra aktív szolgálatra és 8 óra ügyeletre. Az ügyeleti idő azonban egyáltalán nem számít bele a szolgálati időkeretbe” – mutattak rá a tűzoltók.
Hangsúlyozták, hogy az ügyelet alatt is a tűzoltóállomáson kell tartózkodniuk, ugyanúgy készen állva, mint az aktív szolgálat idején, bármikor készen arra, hogy egy percen belül kivonuljanak egy bevetésre.
Igazságtalan díjazás és demotiváló rendszer
A tűzoltók problémaként említik, hogy az ügyeleti 8 óra mindössze a fizetésük 15%-ával van honorálva. Véleményük szerint ez a rendszer elfogadhatatlan, demotiváló, és azt a benyomást kelti, hogy munkájukat nem értékelik megfelelően. Kiemelik, hogy a 24 órás szolgálatok ideje alatt végig távol vannak családjuktól és otthonaiktól, miközben teljes készenlétben állnak.
„Tegyük fel a kérdést: eltöltenél 8 órát a munkahelyeden úgy, hogy ezért csupán a szokásos órabéred 15%-át kapod? Egy átlagos hónapban 10 szolgálatot teljesítünk (azaz 240 órát dolgozunk), ami a standard 160 órás munkaidőn felül további 80 órát jelent. Ezekért az órákért körülbelül 1 eurós órabért kapunk” – írják levelükben.
Tűzoltók és rendőrök közötti egyenlőtlen bérezés
A tűzoltók szerint a betöltetlen álláshelyek magas száma és a tapasztalt kollégák távozása mögött az is állhat, hogy a tűzoltók átlagbére nem tart lépést sem az inflációval, sem a fővárosban növekvő megélhetési költségekkel. Ennek következtében a tűzoltói hivatás elveszíti versenyképességét a munkaerőpiacon.
Egy konkrét példára hivatkozva kiemelték, hogy a Szlovák Rendőrségi Testület tagjai havi akár 700 eurós lakhatási támogatást is kaphatnak. „A rendőrök természetesen megérdemlik ezt a támogatást, azonban nem értjük, hogy az állam biztonságát szintén garantáló, ugyanazon minisztériumhoz – a Belügyminisztériumhoz – tartozó tűzoltók miért részesülnek ennyire eltérő anyagi megbecsülésben” – fogalmaztak kritikájukban a tűzoltók.
Javaslatok a stabilizáció érdekében
A pozsonyi tűzoltók levelükben konkrét javaslatokat is megfogalmaztak, amelyek segíthetnek a fennálló problémák stabilizálásában. Az első lépésként az összes munkaidő – beleértve az ügyeleti időt is – igazságos díjazását sürgették. Hangsúlyozták, hogy az ügyeleti idő a tűzoltói szolgálat elválaszthatatlan része, és ennek figyelmen kívül hagyása elfogadhatatlan.
Emellett fontosnak tartják olyan intézkedések bevezetését, amelyek csökkentik a regionális különbségeket és stabilizálják az állományt. Ilyenek például a stabilitási támogatás, a lakhatási hozzájárulás, vagy a régió gazdasági teljesítményéhez (GDP) igazított juttatások bevezetése a szolgálati hely szerint.
A tűzoltók megoldásokat sürgetnek a rendszer összeomlásának elkerülése érdekében
A tűzoltók szerint a kialakult helyzet kezelésében kulcsszerepet játszhat a tapasztalt tűzoltók megtartására irányuló fokozott erőfeszítés, az új tagok hatékonyabb toborzása, valamint a munkakörülmények átfogó javítása. Ide tartozik a tűzoltóállomások technikai állapotának, higiéniai feltételeinek és felszereléseinek korszerűsítése.
„Büszkék vagyunk hivatásunkra és arra, hogy a szlovák állampolgárok biztonságát szolgálhatjuk. Ugyanakkor meg vagyunk győződve arról, hogy rendszerszintű változások nélkül a Szlovák Tűzoltó- és Mentőszolgálat az összeomlás felé tart. Kérjük a döntéshozókat, hogy ne hagyják figyelmen kívül problémáinkat, és tegyenek konkrét, helyes lépéseket a helyzet javítása érdekében” – fogalmaztak a tűzoltók levelük zárásában, amelyet Matúš Šutaj Eštok belügyminiszternek és a HAZZ vezetésének címeztek.
A Belügyminisztérium és a Tűzoltó- és Mentőszolgálat vezetésének hivatalát is megkerestük állásfoglalásért. Reakcióikról hamarosan tájékoztatjuk önöket.
A további fejleményekről a kapott információk után tájékoztatunk benneteket.
Tisztelettel: Salamon Lajos elnök.