2022.12.02. Belügyminisztérium, Budapest.
Hosszú idő után ez év december elején ismét összehívta a belügyminisztérium az érdekegyezetető tanácsi fórumot a BÉT ülést. Itt a rendvédelemben lévő szervek munkáltatói és munkavállalói oldala, valamint a belügyminisztérium képviseletében eddig mindig és most is Zsinka András helyettes államtitkár, és más belügyi megbízott személyek vannak jelen a tárgyalás során.
A mostani ülés délután 14 órakor kezdődött. Egyperces csendes tiszteletadással emlékeztünk meg a nemrég elhunyt dr. Balázs Ildikótól, a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének főtitkáráról és jogtanácsosáról, ezután rövid beszédet mondott Powell Pál leköszönő BÉT elnök, valamint az újonnan megválasztott elnök Kucsera Miklós is. Utóbbi személy előzőleg a börtönőr szakszervezet elnöke volt.
Az oldalági képviselői beszámolók, panaszos összefoglalók következtek. Elsőnek napirend előtt Pongó Géza a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára szólt és mondta el szavait a RIASZ-os állományról, azok rendkívül fontos problémáikról, továbbá kérte, hogy az érdekegyeztetés fontosságról. Ezeket a gondolatokat Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke is elmondta, valamint a Honvéd Kórház 3000 dolgozójának tájékoztatásának fontosságára is fel kívánta hívni a figyelmet. Az ott dolgozók egy korábbi átszervezést követően átkerültek jelenlegi helyükre és azt kérdezik, hogy a mostani béren kívüli juttatásaikat beépítik-e az alapilletménybe úgy ahogy az orvosokkal megtették amikor megemelték a fizetésüket, vagy pedig elveszítik ezt a lehetőséget. Mert így elhagyják a pályát. Így viszont veszélyebe kerülhetnek a rendvédelmi dolgozók, akik a Honvéd Kórházba készülnének egészségügyi kezelésekre. Továbbá jelezte, hogy hónapokkal ezelőtt levelet írt a belügyminisztériumnak, hogy a jogalkotásnál egy nagy tévedés történt mert megvonták a hivatásos és közalkalmazotti nyugdíjastól a szociális juttatás egy részét. Ígéret volt, hogy tévedés történt, de semmi sem történt azóta a változtatás ügyében. Intézkedés nem történt máig sem.
Zsinka András ezután elmondta, hogy a BM egy olyan bejelentést tett miszerint a BÉT üléseket egy együttműködési megállapodás szerint negyedévente egy alkalommal tartja. Tehát évente 4 alkalommal. Ebből az ágazatok kaptak egy-egy példányt megtekintésre. Ez csak a rendvédelemre vonatkozik. Kérte, hogy az ágazatok az érdekvédelmi tárgyalásokat tegyék meg ágazati formában is. A napirend előtti ügyekre válaszolva elmondta, hogy a RIASZ-os állományú munkavállalókkal kapcsolatban érdemi vitát nem tudnak folytatni, a kórház tekintetében pedig Ő fogy adni egy tájékoztatást adni az átszervezést illetően egy tájékoztató után. Bárdos Judit és Pongó Géza is felszólalt ismét, hogy a RIASZ-os állományúakkal kapcsolatban kell, hogy bővebben tárgyaljunk.
Zsinka helyettes államtitkár ezután elmondta, hogy milyen illetmény és anyagi támogatásokat kaptak a rendvédelmi dolgozók 2015-től fogva. (életpályamodell 50 %-os emelése, stb.). A lakástámogatási lehetőségekről is szólt, valamint a nyugdíj előtti rendelkezési állomány lehetőségéről, továbbá arról is, hogy 2023 -ban a túlszolgálat pénzben megváltására is van lehetőség. Amennyiben van nem pénzbeli vonzatú indítvány, azt a jövő évi tavaszi törvénykezési szakaszban tárgyalni fogja a minisztérium.
Szekér Enikő főosztályvezető vette át a szót. A bértárgyalásokat figyelemmel kiséri a minisztérium és a béreket a garantált bérminimumhoz fogja igazítani. A RIASZ-os állomány a teljesítményértékelésre kapta nemrég a forrást, amit a szervek végre hajtottak.
Pongó Géza vette át a szót, aki elmondta, hogy ezek nem új információk. Viszont a RIASZ-ok minden anyagi juttatásból kimaradtak, úgy, hogy több helyen is ugyanazon helyen dolgoznak, ráadásul a bérszámfejtéseket is ezek a munkavállalóknak kellett végrehajtaniuk. Dicsérte a juttatásokat, amiket a hivatásosok kaptak.
Szekér Enikő elmondta hőmérsékleti meghatározások fontosságát és a kivételeket is megemlítette (kórházak).
Pósa Zoltán a Rendőr Szakszervezetek Védegylete főtitkára szólt hozzá, miszerint egy levélben jelezték, hogy nem a minimum 18 fokkal van a baj, hanem a kormányrendelettel van baj mert maximum 18 fok van benne, ami viszont munkavégzésre alkalmatlan huzamosabb ideig.
Pongó Géza a rendelet betartatásának lehetetlenségére hívta fel a figyelmet az épületek tagoltsága miatt és a különböző munkacsoportok miatt, ahol terepen végrehajtott munka után a munkavállalók nem tudnak megmelegedni mert ezt 18 fokban megtenni nem lehet, nem életszerű.
Salamon Lajos kapta meg a szót, aki ezt bővebben szakmailag is kifejtette. Elmondta bővebben, hogy a szolgálatok leadását követően a szolgálat újbóli felvételére sem szárad meg rendesen a védőruha, védőcsizma. Kitért a szigeteletlen épületekre, laktanyákra, Örsök épületeire. Megjegyezte, hogy volt olyan Tűzoltóság, ahol a főzésre használt tűzhely gázcsapját leplombálták!
Erre Vietorisz Ágnes OKF humán osztályvezető reagált. Elismerte az épületek szigeteletlenségi állapotát, de a kormányrendeletet be kell tartani és ezt a munkáltató, a kormány be is tartja. Megemlítette, hogy az a kijelentés, miszerint rosszak a védőruhák, a csizmák, ez nem igaz. Van megfelelő ruha és minden tűzoltóságon van melegedő helység. A leplombált tűzhelyről is azt mondta, hogy az meg lett szüntetve.
Zsinka András ismét a Honvéd Kórházról szólt. 2023 január 1-től önálló költségvetési szervként, az észak Pesti Centrum kórház néven fut tovább. A honvédelmi miniszter irányítása alá tartozó egészségügyi szolgálat az a részleg, ami kikerül az irányítás alól. Jenei Zoltán irányítása alá fog kerülni. Az érintett dolgozóknak felajánlják a további intézményi munkavállalást. Illetményük nem változik.
Kiss Sándor a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke hozzászólásában kérdő szándékkal szólalt fel: Mi lesz az ellátandó betegekkel, ha a dolgozók közül pár százan elhagyják a pályát? Mikor nézünk bele azoknak a szemébe, akiket el kell látni? A dolgozók tájékoztatást kérnének csak, de a betegeket el kell látni. Ezért ezek fontos kérdések, hogy Jenei Zoltán kórházigazgató adjon érdemi felvilágosítást a munkavállalók számára!
Pongó Géza az ágazati felvetésekről beszélt. Nem anyagi vonzatú felvetések közt említette, hogy korlátozás nélkül dolgozhassanak a szolgálati járadékosok. Itt sokezer emberről van szó. Más témában, anyagi vonzattal összefüggően, kérik, hogy a 2024-ben esedékes hivatásos pótlékemelést hozzák előre 2023-ra a reálbér inflációemelkedéses, romlása miatt. Ha lehetőség lenne rá esetleg ezt részben kivitelezni. A HSZT módosításokkal kapcsolatos egyeztetés hiányát is kiemelte. A megbízási díjak köre talán a legnagyobb gond. Ebben több per is indult, amit a rendőrök meg is nyertek. Az önként vállalt túlszolgálat köre is meglehetősen nagy probléma. Ebből nyomásgyakorlással az önkéntességből kényszerűség is lehet, ahol nem tudják kiadni a szolgálatokat. A határvadászok helyzete volt a következő. Ebben sem volt egyeztetés. 3 év szerződést kapnak ezek a kollégák. Ez nem életpálya. Élelmezési ellátási problémák a szolgálati helyekre érkezési első napokon, valamint az elhelyezési körülményeket is kifogásolják a kollégák. Az Örsök és a KMB-s irodák bezárása ideiglenes vagy végleges? Tavasszal újra nyitásra kerülnek?
Kiss Sándor. ( RKDSZ ) Első felvetés. egy 4/2022 BM OKF utasítása szerint, ami egy 2018-as szabályzatot ír felül, miszerint, ha valaki létrehoz valamit akkor a dolgozónak 50 %-át le kell tenni. Miért kellett ezt megváltoztatni. Ebben az Alapvető Jogok Biztosának hivatala szerint már adtak be fellebbezést, ügyvédi képviselt szükséges hozzá, és ez elég visszataszító erő az ambiciózus benyújtó személyek részére. Második felvetés. December 8.-án szavaznak Schengen kibővítéséről. Így a határvédelem meg fog változni. Ezekről semmilyen tájékoztatást nem kaptunk. Újabb felvetés: A létszámhiány. Ez elég sokrétű, nagy probléma.
Pósa Zoltán (RSZV) A szolgálati járadékos kollégák problémáiról szólt.
Salamon Lajos (HTFSZ)
- Létszámproblémák: az OKF 10 %-os elismerése nem reális mert a beavatkozói létszám 1300 fős hiánya már nem ennyi, hanem 22-30 %-os hiányt mutat. Ez, trükközés a számokkal.
Toborzások vannak, de nem sok helyen sok sikerrel.
A szabadságokat elég nehezen tudják kiadni. A gépjármű állománytáblákkal kapcsolatban is változtatásokra lenne szükség. Volt olyan megye, hogy nem volt üzemképes Vízszállító. Legutóbb Zala megyében volt példa arra, hogy 45 km-t vonult Víz szállító, jóval távolabbról, mint ahonnan, vonulnia kellett volna. Szombathelyen például Zalaegerszeg felirattal vonultak több esetben azért, mert Vas megyében nem volt tartalék autó ezért kérték a szomszédos megyétől és azzal látnak el ott szolgálatot.
- Egyeztetések hiánya. (KÉT). Nem történtek tárgyalások az érdekvédelem és az OKF közt. Azt mondták erre a munkaadói oldal részéről, hogy nem tartják szükségesnek, hogy beszéljünk. Hát mi igenis szükségesnek tartjuk mert ezekről a problémákról beszélni kell. Ezeket azonban nem a BÉT-en hanem az ágazati vonalon kellene egyeztetni.
További témák: a 18 fok kérdése. Mi lesz akkor, ha a kirendeltség vezetők azt jelentik, hogy minden rendben, közben pedig a kollégák ennek ellenkezőjét állítják? Akkor, hogy oldják ezt meg? ( Vietorisz Á : „magam fogok lemenni ellenőrizni”) . Köszönjük.
A leplombált gáztűzhely kérdése. Le lett véve a plomba viszont azt a hírt kaptuk, hogy azóta sem lehet azon a tűzhelyen főzni. Hivatkozás az volt, hogy a helyiség nem volt konyának minősítve, ezért az ÁNTSZ szempontjából nem lehetséges ott főzni, de akkor az ezt megelőző 5-10 évben minek minősült ez a helyiség?! Továbbá ez a lezárás úgy történt, hogy nem volt előzetes értesítés. Annyit megtehettek volna, hogy ha a tűzoltókat munkába állás előtt erről tájékoztathatták volna mert ott szembesültek vele a szolgálatban levők, hogy nem tud meleg ételt készíteni magának az elrendelt dolog miatt.
Felavatásra került a Fiumei Úti temetőben egy tűzoltó hősi halott emlékmű melyben Dobson Tibornak, a Tűzoltószövetség elnökének nagy köszönetünket fejezzük ki, ezen az avatáson találkoztam Főigazgató úrral, akivel pár szóban ígéretet kaptam tőle, hogy a BÉT után lesz majd KÉT ülés is tartva. Ha ez nem decemberben, akkor januárban mindenképp kerüljön sor.
Gondolatkeltő felvetések: szolgálati pulóver lehetősége. Kerüljön bele a RUSZ-ba. Szolgálati cipők gondja: leválik a talpa rövid időn belűl. Az elöljáró reakciója: ragasszuk meg! Hát nem!
-Az igazgatói járművek futásteljesítménye is korlátozva lettek-e?
-A spórolás mindig a végrehajtói állományt érinti. Elképzelhető, hogy végre a tiszti állományon is elinduljon ilyen folyamat? Vannak javaslataink olyan beosztások „összevonására”, amelyeket egy ember is el tudna látni!
Tervez-e a BM az év vége felé, az ünnepek közeledtével valamiféle juttatást adni?
Gazdasági társaságok helyzete. Miért kell azt a munkavállalót így nehéz helyzetbe hozni?
Visszavételek lehetősége: Van-e ilyen rendelet? Aki vissza akar jönni, azt engedni kellene.
Korkedvezményes lehetőség. a 60 év csökkentése valamilyen mértékben. Mi a helyzet abban a kérdésben, hogy van-e olyan BM utasítás, hogy nem lehet visszavenni azokat a bajtársakat, akik az elmúlt években nem fegyelmi okok miatt szereltek le. Ha nincs ilyen utasítás, rendelet, akkor ezt kérjük leírni, mert több helyen is erre hivatkoznak, de leiratot nem találunk.
Az állomány életkorából kiindulva, a rendelkezési állomány idejét javasoljuk előrébb hozni. Véleményünk szerint 50 év felett már nem tud úgy teljesíteni a vonulós állomány, ahogy azt elvárnák. Tudjuk, hogy ez a probléma nem most érinti az állomány nagy részét, de már jó lenne ebben az irányban is egyeztetéseket kezdeni.
Az ülés zárásaként Államtitkár Úr kérte a szakszervezeteket, hogy a feltett és nem megválaszolt kérdéseiket írásban juttassák el felé és írásban válaszolni fog rájuk.
Mindenkinek jó egészséget és Áldott Békés Ünnepeket és Boldog Új Esztendőt kívánt.
HTFSZ Elnökség.