Elöljáróban annyit szeretnék megjegyezni, hogy senki ne nézze „madárnak” a rendvédelmi dolgozókat!
Szóval beszélgessünk kicsit a rendvédelem jelenlegi helyzetéről. Ha egy szóval kellene leírnom, akkor én a siralmas szót használnám.
Főleg úgy, hogy naponta beszélek elkeseredett Tűzoltókkal, akik várták a csodát, de ismét csalódniuk kellett! Tekintsünk vissza pár évet, induljunk el a Bakondi érától!
Jelen voltam Főigazgató Úr második székfoglaló beszédén, ahol olyan ígéretek hangzottak el, hogy az egyszerű ember azt hihette volna, hogy most aztán elérkezett a kánaán! Mi történt ehhez képest?
Elindult egy Életpálya Modell nevezetű valami, ami egy „jelentős” bérrendezéssel indult. Persze ideje volt már, hiszen ez előtt több évig nem volt igazi béremelés. Tehát nagyon jól hangzott az 50%-os emelés, még úgy is, hogy ez a folyamat 5 év alatt zajlott le! Sajnos az új beosztási táblázatnak köszönhetően voltak, akik már az első évben, a 30%-os emeléssel elérték a beosztásuk csúcsát, Ők a továbbiakban szinte semmilyen emelést nem kaptak. De nézzünk kicsit a számok mögé! Mint lentebb írtam, több évig nem volt béremelés, tehát az első 30 % az szinte az infláció követésére sem volt elég. A további évenkénti emelések (5%) is csak arra voltak elegendőek, hogy szinten maradjunk. És eljött az ötödik év utáni időszak, és az addig a csapból is folyó Életpálya Modell megállt. Mi történt? Csőtörés?
Hirtelen újra azt érezhették a rendvédelmi dolgozók, hogy elfelejtették Őket! Aztán nagy kegyesen kaptak egy 10%-os pótlékot, és egy ígéretet, hogy ez a pótlék rövid időn belül beépül az illetmény alapba. Persze ez sem történt meg a mai napig sem! Apropó illetmény alap. Már időszámitásunk előtti idők óta nem emelkedett, jelenleg is 38 650 Ft. Pedig kértük, javasoltuk, hogy legalább a honvédelmi illetményalap mértékére emeljék, (44 600 Ft.) de mintha a szakszervezetek a fallal „egyeztettek” volna! Persze, ha egyeztetésnek lehet nevezni azokat az üléseket, ahol előzetesen semmilyen anyagot nem kapunk, és a javaslataink nem kerülnek befogadásra. Én ezt inkább iratismertetésnek nevezném, mert a felolvasott anyag, lényegében a már elfogadott törvény szövege volt.
Egyszóval az illetmény alap nem emelkedett, kivéve a Tábornok Urak bére, tehát tovább nyílt a bérolló! A kérdésünkre, hogy miért kellet csak a Tábornokok bérét emelni, azt a választ kaptuk, hogy mivel a Honvédségnél a vezetői béreknek NATO kompatibilisnek kell lenni, ezért nem tehettek különbséget a Tábornoki bérek között. Ez még viccnek is rossz, nem, hogy magyarázatnak. Persze ezekben a beosztásokban nincs is fluktuáció, hiszen a bérek közelítenek (ha el nem kerülik) a bruttó 2 millió forintot. Pestiesen szólva, van itt pénz lóvéra.
Eközben az állomány várta a 10% beépítését, várta az illetményalap emelését, persze hiába. Az ígéretek újra csak nem teljesültek.
Miközben nem hallottunk mást, mint az új belügyi kriptovaluta mantrázását, ami lényegében kimerült a „kitartás” szó folytonos ismételgetésével.
De aztán egyszer csak jött a jó hír, kapnak a rendvédelmi dolgozók bruttó 500 000 Ft.-ot. Végre valami jó hír, ráadásul nem is differenciálva, hanem a Tábornoktól az Őrmesterig mindenki egyformán ezt az összeget kapja. Béremelésről persze semmi hír. De legalább jól el lehetett adni a közvéleménynek, hogy lám, nem feledkeztek meg Rólunk! Itt jegyezném meg, hogy sajnos a RIASZ-os állomány ebből(is) kimaradt. Pedig sok esetben ugyan azt a munkát végzik, mint a hivatásosok!
Közben szerintünk soha nem látott mértékben nőtt a leszerelések száma, amit azzal oldottak meg, hogy a pandémiás helyzetre való tekintettel nem lehet leszerelni! Még akkor sem, ha visszavonják a megfigyelésről szóló beleegyező nyilatkozatokat.
Tehát nincs létszámgond, ez is kipipálva, ezt is megoldottuk.
Ti viszont jól tudjátok, hogy vannak, hiszen az Ország több megyéjében is vezényelve vagytok, a rendőrökről nem is beszélve. Ha nincs létszámgond, akkor miért is kell más szolgálati helyen dolgozni? Lehet, hogy csak mi látjuk rosszul, biztos erre is van valamilyen frappáns magyarázat.
A Tűzoltóságokon 2012-ig soha nem volt létszámhiány! Mindig túljelentkezés volt, lehetett válogatni a jelentkezők közül. Ma már toborzókat tartanak, persze nem sok sikerrel. Miért is választanák a fiatalok ezt a hivatást? Se korai nyugdíj, se versenyképes fizetés, se kiszámítható életpálya!
Folytassuk a nyugdíjjal. Szerintem kimutatható, hogy ezen kedvezmény eltörlése után drasztikusan csökkent a jelentkezők száma. Hiszen jelenleg 60 éves korig kell ellátni a szolgálati feladatokat, és akkor sem nyugdíjba lehet menni, hanem rendelkezési állományba. De mi lesz azokkal, akik egészségügyi vagy pszichológiai okokból nem tudják ellátni szolgálati feladataikat? Ez egy jó kérdés, és persze van rá magyarázat is. Igaz bonyolult, nem is mennék bele az elemzésébe, legyen annyi elég, hogy a Megyei Igazgatók a megyei létszám 2%-a terhére hozhatnak létre civil állást. Persze a képzettségnek, végzettségnek megfelelő státuszt. A bér nem lehet kevesebb mint az utolsó havi bér! Lesz(van) is majd ebből galiba, hiszen pár év múlva jelenlegi állomány jelentős része kerülhet ebbe a helyzetbe. Nem is értem, hogy miért jó az államnak ez a helyzet, hiszen a munkáltató kötelező befizetéseivel jóval többe kerülnek ezek az emberek, mintha nyugdíjasok, uram bocsáss, járadékosok lennének! Voltak erre is javaslati a szakszervezeteknek, de…..!
Ha csak a V-4-es országokat nézzük, akkor is azt látjuk, hogy rajtunk kívül mindenhol megmaradt a nyugdíj kedvezmény! Nincs is létszám probléma!
Ebben az évben a HTFSZ lesz a Tűzoltó V-4+ rendezvény házigazdája. Azért V-4+, mert a Horvátországi Bajtársaink is csatlakoztak az évenként tartandó szakmai konferenciához.
Az eseményről részletesen beszámolunk, előlegben talán annyi, nem csak nyugdíj tekintetében vagyunk lemaradva! (már a horvátoktól is).
Tudjuk, hogy időközben volt, van egy pandémiás helyzet, de a Nemzetgazdasági mutatók szerint a gazdaság, hála Istennek, ebben az időszakban is jól teljesít.
És beszéljünk egy kicsit a versenyképes fizetésekről is. Egy mai kezdő Tűzoltó, ha lakást szeretne vásárolni, akkor nem számíthat a Bankok részéről komoly, felvehető hitel összegre. De majd a „cég”, hiszen most emelték meg a kérhető hitel összegét. Igen, csak a keretösszeg nem emelkedett! Nem részletezem, hogy aki az igényelt összegnek csak a felét kapja meg, az hányszor tervezteti újra költségvetését! Érdemes lenne a BM-nek ezt a kérdést áttekinteni, és legalább jövőre emelni a keretösszeget!
Ebből a szemszögből is látszik, hogy több sebből vérzik a rendszer!
És akkor beszéljünk arról, ami a jelen időben legjobban foglalkoztatja az állományt! Igen a 3 év 6 havi bérről, vagy más néven a fegyverpénzről! Azt tudjuk, hogy az idei és az előző év pénzei megvannak, ezeket tartalmazza a költségvetés. Miniszterelnök Úr bejelentése is azt sugallja, hogy meg lesz a pénz, csak hát arról a fránya kisbetűs részről nem tudunk semmit! A Belügyi Érdekegyeztető Tanács legutóbbi ülésén kértük, hogy kapjunk anyagot, és tehessünk javaslatokat a részletszabályok kidolgozására, de eddig (még) nem kaptunk semmit. Pedig lenne és van is rengeteg kérdés, ami foglalkoztatja az állományt!
Mivel nem ismerjük a részleteket, nem is szeretnék tippeket adni, de azért, hadd jegyezzek meg valamit! Ellenkezőleg a már említett 500 000 Ft.-al, most előfordulhat, hogy egy főtiszt akár tízszeresét kaphatja, mint egy beosztott! Ez valahogy nincs így jól!
Többektől hallottam, hogy ha már meg volt a tavalyi és az idei pénz, akkor azt miért nem adták oda béremelésként? Érdekes kérdés, hiszen, ha havi leosztásban kapná meg az állomány, akkor ez egy tervezhető összeg lenne. Arról nem is beszélve, hogy a következő béremelés, már az emelt bérre tevődne rá. Lehet, hogy ez a baj? Pedig jó lenne, ha a bérek minimum infláció követésesek lennének. Tehát a bérekkel ellene operálni, nem pedig valamilyen pótlékkal és egyéb jogcímen történő pénzek kifizetésével.
Tisztelettel kérdezem a Minisztérium vezetőit, hogy mi lesz a jövő évi béremeléssel? Mert ha nem lesz, akkor az infláció mértékével újra csökken a bérek vásárlóértéke, tehát megint csak tűzoltás történik, nem megoldás.
Zárásképpen szeretném leírni azt, ahogy az állomány hívja ezt a fegyverpénzt. A közkézen forgó neve: leszerelési segély! Sokan megvárják, hogy mivel jár ennek a pénznek felvétele, és a feltételek (ha lesznek) ismeretében döntenek a jövőről.
Ajánlom tehát a döntéshozók figyelmébe, hogy ne csak a felső vezetés által elmondott véleményekre, hanem az állomány véleményére is legyenek figyelemmel! Az állomány véleményét pedig a szakszervezetek gyűjtik össze, és ha más mód nincs, akkor ilyen módon közvetítik a felső vezetés felé.
Salamon Lajos
HTFSZ elnök.