a rendvédelmi szervek állományát érintő aktuális kérdések egyeztetéséről az érdekképviseleti szervekkel
Helyszín: Belügyminisztérium, Személyügyi Helyettes Államtitkárság (Budapest, V. ker. József A. u. 6. I.em.102.)
Időpont: 2021. március 10. 12,00 – 13,45 h között
Jelen vannak: Zsinka András személyügyi helyettes államtitkár,
- Zsinka András személyügyi helyettes államtitkár,
- Dobson Tibor tű.ddtbk., Magyar Rendvédelmi Kar (MRK) elnöke,
- Powell Pál, Belügyi Érdekegyeztető Tanács (BÉT) munkavállalói oldalelnök,
- Kovácsné dr. Szekér Enikő BM Közszolgálat-fejlesztési és Stratégiai Főosztály vezetője
- Dr. Horváth Ádám István, BM Személyügyi Főosztály vezetője,
- Dr. Szebeni Andrea, BÉT titkár, RÁÉT koordinátor
Zsinka András leszögezte, hogy a mai megbeszélésre a 2020 decemberében – az elnök urakkal tartott – egyeztetésen történt megállapodásra figyelemmel kerül sor, azonban miniszter úr is hangsúlyozottan kérte, hogy a párbeszéd maradjon fenn.
Tolmácsolta a munkavállalói (BÉT) és a szakmai érdekképviselet (MRK) jelenlévő vezetőinek belügyminiszter úr köszönetét és elismerését az egész rendvédelmi szektor (hivatásos, valamint a RIASZ-os állomány) kimagasló munkájáért, amelyet a COVID 19 járvány megfékezése érdekében végeznek, figyelemmel arra is, hogy a jelenlegi helyzetben – kis túlzással – a Belügyminisztérium az „ország irányítását” látja el. A BM a feladatát csak akkor tudja eredményesen ellátni, ha az állomány jól szervezetten, fegyelmezetten, az esküben foglaltak szerint dolgozik.
Elmondta, hogy a védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló 104/2021. (III. 5.) Korm. rendelet 12. §-a értelmében már lehetséges a „home office” munkavégzés, azonban a rendvédelmi szervek folyamatos működését fenn kell tartani. Természetesen az állományilletékes parancsnok döntése alapján, a foglalkoztatott egyéni helyzetét mérlegelve elképzelhető a távmunka.
Bejelentette, hogy a 2020 decemberében tett miniszteri ígéretnek megfelelően a KOVID 19 elleni védőoltások beadása megkezdődött a rendvédelmi ágazatban. Ezt követően átadta a szót az elnök uraknak.
Powell Pál A Belügyminisztériumban működő szakszervezetek részére, a rendvédelem területén dolgozó foglalkoztatottak folyamatosan jelzik, hogy csalódottak és elkeseredtek amiatt, hogy anyagi, szociális helyzetük nem javult. Az anyagi helyzet rosszabbodása, a számtalan esetben tapasztalható parancsnoki hozzáállás, valamint a túlszolgálatokból adódó leterheltség, fáradtság következtében egyre többen tervezik a COVID 19 járvány csökkenése, a veszélyhelyzet visszavonása után a rendvédelmi életpálya elhagyását.
A hivatásos állomány nagy része a szakszervezetektől vár megoldást a problémák enyhítésére, kezelésére. A jelzések alapján már nem nyugtatja meg őket, hogy a szakszervezetek a Belügyminisztérium vezetése felé rendszeresen írásban jelzik a problémákat és kérik azok megoldását. Véleményük szerint nem történik érdemi előrelépés, nem kapnak válaszokatkérdéseikre, ezért elvárják, hogy a szakszervezetek határozottabban lépjenek fel a munkáltatóval szemben, a felmerült problémák megoldása érdekében.
A szakszervezeti vezetők több fórumon tárgyaltak és egyeztettek a kialakult helyzet javításán, az állomány megnyugtatása érdekében. Felmerült, hogy figyelemfelkeltés céljából, Együttműködési Megállapodás keretében rendvédelmi demonstrációs bizottság kerül felállításra.
A COVID 19 járvány súlyosbodása, a veszélyhelyzet Kormányrendelettel történő meghosszabbítása miatt a szakszervezetek letettek a demonstrációs bizottság megalakításáról, de az Együttműködési Megállapodás megkötése napirenden van.
Zsinka András nem tartja szerencsésnek a szakszervezetek tervezett lépéseit, tekintettel a kihirdetett veszélyhelyzetre – amikor a demonstráció akár bűncselekményt is megvalósíthat – továbbá arra is figyelemmel, hogy a pénzügyi megszorítások ellenére a tárca folyamatosan keresi a lehetőségeket az állomány anyagi helyzetének jobbítása érdekében.
Powell Pál nagyon hasznosnak tartja a tárca szintű jelenlegi párbeszédet, azonban a rendvédelmi szervek némelyike nem folytat egyeztetést. Zsinka András úr kérdésére a Katasztrófavédelmet és – az utóbbi időre vonatkozóan – a Rendőrséget említi.
Zsinka András álláspontja szerint a Hszt. szerinti érdekegyeztetésnek működnie kell, mert az ágazati problémákat ott tudják megbeszélni/egyeztetni.
Powell Pál A megigért és várt intézkedések melyek enyhítettek volna a felmerült problémákon nem valósultak meg. Zsinka András kérdésére ezeket az alábbiakban összegzi:
- a 10 % kiegészítő pótlék beépítése az illetményalapba;
- cafetéria felemelése;
- bankkártya térítés megemelése (4.000 Ft/év irreálisan kevés);
- munkáltatói lakástámogatás összegének felemelése 5 millióról 10 millió Ft-ra;*
- a RIASZ-osok meg fogják-e kapni a 2021-re beígért 5 % illetményemelést;
- a saját gépkocsival bejárás költségét – BM utasításra hivatkozva – 25 Ft-ról 9 Ft/km-re csökkentették.
Zsinka András szerint a BM vezetése a 10 %-nak az illetménybe történő beépítését szorgalmazza, amely egyébként 30 milliárd Ft költségvonzattal jár. A RIASZ-osok is meg fogják kapni az 5 %-ot.
Kovácsné dr. Szekér Enikő utóbbi megjegyzés kiegészítéseként elmondta, hogy a törvényi sávemelés megtörtént, azonban az 5 %-os emelés nem automatikus, arról az állományilletékes parancsnok dönt a teljesítményértékelés alapján.
Zsinka András megemlítette, a tárca vezetése továbbra is napirenden tartja a 3 évenként 6 havi juttatásra vonatkozó elképzelést, azonban annak részleteit még ki kell dolgozni. Véleménye szerint a minimálbér – 2021-re vonatkozó – 4 %-os emelése szintén magával hozhatja az illetmények – mindenkire kiterjedő vagy súlyozott – emelését.
Jelezte, vannak elképzelések a jubileumi jutalom „modernizálására” is, vagy a jogosultsági idő lecsökkentésével vagy az összegek emelésével, azonban ennek költségvetési korlátai lehetnek.
Dobson Tibor nem kívánja megismételni a BÉT oldalelnök úr által elmondottakat.
Az MRK tervezi, hogy összefoglalót készít működésének két ciklusáról, külön kiemelve, hogyan vált be az életpálya-modell, továbbá az új Hszt. Az esetleges változtatási szándéknak még ebben az évben van realitása, mert a jövő évi választási évben már nem nagyon várható változás.
Csalódásként foglalta össze az MRK közgyűlési tagok körében végrehajtott anonim felmérést, amely az MRK és az elnök eddigi munkáját volt hivatott értékelni. Az anonimitás ellenére még a közgyűlési tagok körében is elég nagy volt a passzivitás, kevesen válaszoltak, de ez is egyfajta vélemény.
Véleménye szerint a jövőben érdemes volna a hivatásos szervek feladatrendszerét áttekinteni, arra is kiterjedően, hogy mely feladatokat kell feltétlenül hivatásos jogviszony keretében ellátni, és melyek azok, amelyeket önkéntesek (pl. polgárőrök, tűzoltók, különleges mentők) is végezhetnek, a közbiztonság megőrzése, illetve fejlődése mellett, a hivatásos állomány tehermentesítése, illetve a költséghatékonyság érdekében. Kiemelte továbbá a kommunikáció fontosságát.
Azzal a kéréssel fordult a tárca felé, hogy amennyiben lehetséges, az oltási sorrendben előrébb kerülhessenek a vízügyes munkatársak és a létesítményi tűzoltók (kb. 600 ember).
Zsinka András ígéretet tett a kérésnek a minisztérium vezetése felé továbbítására, majd rákérdezett, MRK elnök úr milyen kommunikációs csatornákra/módszerekre gondol?
Dobson Tibor jó volna videó üzenetben (honlapokon) közzétenni azokat az eredményeket, továbbá terveket/elképzeléseket, amelyek megvalósulásának realitása van, így közvetlenül megszólítva az állományt. Ezen felvetéssel BÉT oldalelnök úr is egyetért, Zsinka András úr is támogathatónak tartja.
Powell Pál felveti, a tiszthelyettesi állomány részére szükséges volna valamilyen plusz juttatás, megfontolandónak tartja a korpótlék 5 év szolgálat utáni bevezetését, továbbá jubileumi jutalomnak első ízben 20 év utáni fizetését.
Dr. Horváth Ádám István (az előző egyeztetésen feltett kérdésre) tájékoztatja a jelenlévőket, hogy 2021. február 1-jével 137 fő részesül egészségkárosodási ellátásban. Álláspontja szerint további „könnyítések” csak a járvány elmúltával várhatók.
Powell Pál elmondta, felmerült egy „elégedettségi” kérdőív közzétételének lehetősége (mennyire elégedett az illetményével, mennyien akarnak leszerelni).
Dobson Tibor aggályosnak tartja egy ilyen felmérésnek „külső felületen” való megjelentetését, mert arra nem biztos, hogy csak az érintett állomány válaszolna.
Zsinka András kifejezte azon reményét, hogy júniusban a munkavállalói és szakmai érdekképviselettel talán már plenáris ülés megtartására is sor kerülhet.
kmf.
Zsinka András Powell Pál Dobson Tibor
Készítette: dr. Szebeni Andrea
*Az egyeztetés napján megjelent A lakáscélú munkáltató kölcsönről szóló 44/2012. (VIII. 29.) BM rendelet módosításáról szóló 7/2021. (III. 10.) BM rendelet, amely a munkáltatói kölcsön lehetséges összegét 20 millió forintra emelte fel.