BÉT MUNKAVÁLLALÓI OLDAL
Budapest
Tárgy: Egyeztetés
Tisztelt Kollégák!
Tájékoztatlak benneteket, hogy a Belügyminisztérium állományát érintő aktuális problémák, kérdések megbeszélése érdekében egyeztetésen vettem részt a minisztériumban.
Helyszín: Belügyminisztérium, Személyügyi Helyettes Államtitkárság.
Időpont: 2020.december 22.
Jelen vannak: Zsinka András személyügyi helyettes államtitkár,
Dobson Tibor ddtbk., Magyar Rendvédelmi Kar (MRK) elnöke,
Powell Pál Belügyi Érdekegyeztető tanács (BÉT) munkavállalói
oldal elnök,
Dr. Horváth Ádám István BM Személyügyi Főosztály vezetője,
Dr. Szeben Andrea, BÉT titkár, RÁÉT koordinátor.
Zsinka András a bevezetőjében tolmácsolta a jelenlévőknek Belügyminiszter Úr köszönetét és elismerését az egész rendvédelmi szektor (hivatásos, RIASZ-os) állomány kimagasló teljesítményéért. Kihangsúlyozta, hogy Miniszter Úr szerint az állomány kiválóan teljesít, a munkájukkal elégedett, ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy az anyagi jellegű juttatások megerősödjenek az ágazatban. Jelezte, hogy Miniszter Úr is meghatározta a szakszervezetekkel és a KAR-ral történő egyeztetést, amit már többször kezdeményeztünk.
Dobson Tibor kiemelte, hogy az alapkoncepciójában jó életpályamodell elcsúszott, különös tekintettel a végrehajtói állomány előmenetele és juttatásai vonatkozásában. A modell pillérei közül a lakhatás kérdésében nem történt előrelépés és a biztosítási konstrukció sem valósult meg. A teljesítményértékelés rendszere felülvizsgálatra szorul, a fluktuáció újra fellángol.
Powell Pál hiányolta, hogy a szakszervezetek és a munkáltatók között nincs párbeszéd és az információcsere egyoldalú, kiemelte, hogy az egyeztetések elmaradása nem a szakszervezeteken múlik. Kihangsúlyozta, hogy nagyon nagy az elkeseredés az állomány körében, úgy érzik sem anyagilag, sem erkölcsileg nincsenek megbecsülve. Hivatástudatból és kollegialitásból maradnak a rendszerben, a Covid járvány enyhülésével, elmúltával várható a leszerelési hullám. Nem szerencsés az a gyakorlat sem, hogy a parancsnokok saját hatáskörben döntik el, hogy a túlmunkáért szabadidő vagy túlóra kerül elszámolásra.
Zsinka András ismét megerősítette, hogy miniszter Úr szerint az egész állomány kiválóan teljesít és mindent megtesz annak érdekében, hogy az elismerés anyagi jellegű juttatásban is érvényre jusson.
Ezt követően a szakszervezetek és a KAR által felvetett problémák megválaszolására került sor.
A jelen helyzetben elsődleges az egészségügy helyzete, a Covid elleni védőoltások bevezetésénél a rendvédelmi szektor is elsők között lesz
Egyetért azzal, hogy az egyszeri juttatás nem helyettesíti a tervezett bérintézkedéseket.
Át kell gondolni a rendvédelmi alap emelésének, a rendvédelmi minimálbér bevezetésének lehetőségét. A cafetéria összeg megemelésére nincs keret. Megfontolandó lehet a TÉR keretből egy részt visszatartani az év végi javadalmazásra. Dolgoznak a lakásvásárlásra fordítható összeg 10 millió forintra történő emelésén. A 10 %-os kiegészítő juttatás beépítése az illetményalapba továbbra is cél.
A túlóra vagy szabadidő tekintetében véleménye szerint meg kell hagyni a munkáltató munkaszervezési lehetőségét.
A volt szerződéses határrendészek szerződéses idejének beszámításával a személyügyi szakterület egyetért.
A fizetési fokozatban történő előre sorolásának megoldását megfontolásra javasolja.
A gazdasági társaság vezető tisztségviselője körül kialakult problémán nem kívánnak lazítani, arra tekintettel, hogy a többi állami foglalkoztatási viszonyban is ilyen a szabályozás.
Levélben kapnak a szakszervezetek tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy hány esetben lett megállapítva egészségkárosodási ellátás a rendvédelmi szerveknél.
Megfontolni javasolják, hogy a 2012-ig megszerzett korkedvezmén alapján, korhatár előtti ellátásban részesülő kolléga esetében a Hszt. nyugdíjasokra vonatkozó szabályai legyenek irányadók a szociális és kegyeleti juttatások tekintetében. Támogatják, hogy a nyugállományú foglalkoztatottakra is terjedjen ki a szociális juttatások rendszere.
A Covid járvány miatti szakszervezeti táppénz javaslatot nem támogatják.
Főleg a katasztrófavédelem területén felmerült problémát mely szerint kinevezett tiszteket küldenek el tiszti átképzőre (9/2015. BM. rendelet) megvizsgálják. Az önálló tűzoltóság visszaállítása nem támogatott.
A szolgálat nyugdíj visszaállítása nincs napirenden, nem támogatott.
Powell Pál felvetette, amennyiben a korkedvezményes nyugdíj visszaállítása nem támogatott, érdemes lenne megfontolni a végrehajtói állomány tekintetében a nyugdíj előtti rendelkezési állományban tölthető időt 5-ről 10 vagy 8 évre emelni, amellyel Dobson Tibor is egyetértett. Zsinka András jelezte. hogy a kezdeményezést a BM befogadta.
Powell Pál javaslatot tett a hivatásos pótlék megemelésére, egységesítésére, emlékeztetett a 3 évente 6 havi juttatásra tett ígéretre. Megfontolásra javasolja a 13-ik havi fizetés visszaállítását. A hivatásos pótlék emelésével a végrehajtói, tiszthelyettesi állomány tekintetében Zsinka András is egyetértett.
Dobson Tibor javasolta, hogy bármilyen, gyors év végi juttatással javítani kellene az állomány hangulatán.
Ígéretet tett az oldalelnök által hiányolt információáramlás megvalósulására.
Zsinka András és Powell Pál javaslata alapján a felek megállapodtak, hogy a vírushelyzetre tekintettek, annak elmúlásáig a folyamatos párbeszéd a jelenlegi formában marad fenn.
Budapest, 2020. 12.28.
Baráti üdvözlettel:
Powell Pál s. k.