Rendészeti Igazgatási Alkalmazotti Szolgálati Jogviszony (RIASZ)
Megszűnik a KJT hatálya a BM irányítása alá tartozó rendvédelmi szerveknél
2019.02.01. után a közalkalmazotti és kormánytisztviselői jogviszonyt váltaná fel az új szolgálati jogviszony. A HSZT újabb fejezettel bővül. A munkavállalókra is ez fog vonatkozni a Munka Törvénykönyvével a háttérben.
Nem teljesen új dologról van szó. Hasonló jogviszony kerül bevezetésre, mint többek között a Munkásőrségnél korábban működő Kinevezett Polgári Alkalmazotti státusz, bizonyára sokan emlékeztek rá.
Mintegy 10 ezer főt érint a változás. Az érintettek határozatot fognak kapni a besorolásukról, fizetésükről. Érdemes figyelni az etikai, fegyelmi, szakmai szabályok változását, az alkotmányos jogok korlátozása mellett. Ezek a szabályok hasonlóak, mint a hivatásos állományúak esetében. Bizonyára lesznek olyan munkakörök amelyekben vagyonnyilatkozatot kell tenni, vagy nemzetbiztonsági átvilágításra is sor kerül, a kifogástalan életvitel és a megbízhatósági vizsgálat mellett. Személyzeti és munkajogi területen jelentős változásokra és intézkedésekre kell felkészülni.
Első olvasatra, talán az egyik legfőbb pozitívuma az új törvénynek az illetmények. A civil dolgozók eddig igen gyatra és demoralizálóan alacsony illetményrendszerét próbálja erkölcsileg vállalhatóvá tenni. A HSZT mellékleteként önálló bértábla kerülne bevezetésre, ami nem pusztán a végzettség és a szolgálati idő alapján állapítja meg a béreket, hanem egy tól- ig keretet ad, ezzel lehetőséget adva a munkáltató számára, hogy akár szubjektív döntés alapján megemelje a civil dolgozó bérét.
Az illetmények emelkedésének fedezeteként 20 % emelkedne a kifizetésre kerülő bértömeg 2019 évben és további 10 % 2020 évben. Tapasztalataink szerint, nem mindenki részesül majd béremelésben ( lásd életpálya).
Humánpolitikailag súlyozható lesz az illetmény, vagyis a munkáltató dönthet majd. Általában soha nem cél a bérolló további nyitása, de ennek mindig ugyanaz a vége. Az évi egyszeri teljesítményértékelés alapján +30, vagy -20% illetményeltérítésről dönthet majd a munkáltató, mi pofapénznek hívjuk
A szolgálati idő számításának szabályai is változnak, nem minden fog beszámításra kerülni a besorolásoknál. Joggal merül fel a kérdés, járhat- e valaki rosszabbul? Tapasztalataink szerint igen, még annak ellenére is, hogy a 2018. decemberi illetménynél nem kaphat kevesebbet a dolgozó 2019- ben, vagyis garantálja az 1 éves időintervallumot. Utána mi lesz? Milyen illetményelemek számítanak majd bele? Sajnos bizonyos illetményelemek, pótlékok kivezetésre kerülnek. Ebben az esetben járhatnak úgy kollégák, mint a vonulós tűzoltók 2015- ben, hogy alig kapnak bérfejlesztést és 2019- ben fogják elérni a 2010- es illetményük 30%.
A mellékállások és gazdasági társaságokban betöltött vezető tisztségek kérdésköre is előkerül. Korábban nem lehetett a közalkalmazottakat ebben gátolna, most majd igen. Szintén tapasztaltuk, hogy sok helyen félreértelmezik az összeférhetetlenséget, amiért jó pár kolléga kényszerült elhagyni hivatását. A tilalmazott és bejelentés köteles tevékenységek köre majd a törvényből kiolvasható lesz. Összességében a kirívó erkölcsi helyzeteket kéne tudni kezelni, de ezek a próbálkozások mindig félresikerülnek.
A szabadság tekintetében a 20 munkanapos alapszabadsággal számolnak, de jelenleg a felsőfokú végzettségűeknél egyenlőre szabadságvesztéssel kell számolni. Reméljük, hogy ez rendezésre kerül a törvény végleges elfogadásakor.
A szolgálatszervezés tekintetében is kiolvasható, hogy a munkáltató optimális helyzetkihasználása a cél, vagyis megjelenik az átirányítás, átrendelés, kirendelés fogalma, tehát más munkakörbe, más szervezeti egységben, más szervezetbe is kerülhet a most még közalkalmazott, a beleegyezése nélkül is.
Az új jogállás alapján bejelentési kötelezettség keletkezik a lakhely, telefon, elérhetőség, családi állapot tekintetében.
Vannak pozitív és negatív elemei is az új törvénynek, mindenki eldöntheti, hogy a mérleg nyelve merre billen. 20 év szolgálattal az ember háta mögött mérlegelni kell, hogy a munkaerőpiacnak szüksége van-e ránk?
Megkönnyítheti a döntést a fegyelmi és egyéb felelősségek által terhelt új szabályzás alatt maradás mellett, ha a szociális és jóléti szabályzók is vonatkozni fognak a civil munkavállalókra, nyugdíj feltételek, nyugdíjkorhatár, rokkant ellátás, az ágazati pótlékok megtartása, esetleg ruhapénzt is kapnának, de még lehetne sorolni, hogy hogyan tegyünk vonzóvá egy hivatást.
Amennyiben véleményed van, vagy segítenéd a szakszervezet munkáját, vedd föl velünk a kapcsolatot az alábbi email címen:
Vidó Attila
HTFSZ Szervezeti alelnök