Nyugodjon meg mindenki! Egyenlőre még nem a Magyar Tűzoltók, de ki tudja mit hoz a holnap, ebben a katasztrófavédelemmel sújtott időszakban.
https://www.fbu.org.uk/news/2018/04/25/firefighters-west-midlands-ballot-strike-action
Közép – Nyugat megyei tűzoltók demonstrációról szavaznak Nagy – Britanniában
2018 április 25.
A Közép-Nyugat megyei Tűzoltási Hatóság (Nagy-Britannia) olyan munkáltatói szerződéseket vezetett be, melyek alapján az újonnan belépő tűzoltóknak a munkaköri leírásukon kívül eső feladatokat kötelesek végrehajtani. A szerződések munkáltató számára lehetővé tennék azt, hogy a tűzoltók munkaköri leírását bármikor egyoldalúan megváltoztathassák, megszegve ezáltal a a szakszervezettel kötött országos szintű megállapodást. A brit szakszervezet a szerződések azonnali visszavonását követeli.
Ez a hír csak egyike azoknak melyek a hatóság és a tűzoltók között egyre növekvő feszültségről szólóknak, ideértve olyanokat, mint pl. nem tűzoltósági munka kirovása a munkavállalóra, diktatórikus vezetőségi praktikák, és a szakszervezet munkájának akadályozása. A szakszervezeti képviselőket a törvényben előírt egészségügyi és munkavédelmi ellenőrzési kötelességeik teljesítése miatt fegyelmivel fenyegetik.
Andrew Scattergood, a közép-nyugati szakszervezeti elnök elmondta, hogy ez az új szerződés a vezetőség kezébe a feladatszabás tekintetében már egészségtelen hatalmat ad. Az állítólagosan munkavállalók által vezetett hatóság olyan megosztott állományt formál így, melynek egyik oldalán a tűzoltósági feladatokat ellátók, a másik oldalán pedig a tűzoltáshoz köthető, de nem tűzoltási feladatokat ellátók állnak. Klasszikus oszd meg és uralkodj stratégia.
A tűzoltók nem csak a szerződéseket tartják dühítőnek, hanem komoly aggodalommal tölti el őket az a vezetőségi kultúra, melyben a tűzoltókat rutinszerűen mellőzik (a döntéshozatalok során), a felvetéseiket pedig sorra figyelmen kívül hagyják. A szakszervezeti tagok nem szeretnének központi eseményt szervezni a jelenség miatt, de nem tudják és nem fogják elfogadni ezt a megosztó politikát. A (hatósági) vezetőség nem a megfelelő testület arra, hogy csak úgy szerződéseket módosítgasson.
Matt Wrack, a szakszervezet főtitkára elmondta, hogy a sztrájk minden esetben a legvégső eszköz amit egy tűzoltó akarhat, de néha igenis szükséges. A közép-nyugati tűzoltók egyértelműen kifejezték, hogy ezek a szerződések számukra elfogadhatatlanok. A felsővezetésnek nagyon erősen el kell gondolkoznia azon, hogy egy esetleges tűzoltósztrájk mennyire állna az érdekében. A Tűzoltási Hatóság politikai vezetőségének össze kell szednie magát és közbelépnie, mielőtt valóban sztrájkra kerül a sor.
A Közép-Nyugati Tűzoltóság újabban nem tűzoltással összefüggő feladatokat vállal, hogy így tegyen szert bevételre, viszont a szakszervezet álláspontja szerint ez a tűzoltóságnak többe kerül, mint amennyi bevétele származik belőle.
A szakszervezet április 30-án titkos szavazást rendez a sztrájk ügyében.
(ford. Zoli)