A Gazdasági és Szociális Képzési Intézet (www.ifes.ro) az Európai Bizottság támogatásával az Európai Munkaadói Foglalkoztatási Központtal (www.eza.org) együttműködve bejelentette a kolozsvári „Szociális párbeszéd Európában ” Keleten Húsz évvel később… ” nevezett konferenciát, ahova a Munkástanácsok Országos Szövetsége nevében és a HTFSZ-t is képviselve részt vettünk ketten az elnökségből Deák Péter és jómagam, Andics Gábor.
Az esemény 2017. szeptember 21-24. között került megrendezésre Romániában, Kolozsváron.
A konferencia célja a szociális párbeszéd állapotának elemzése, különösen Közép- és Kelet-Európa országaiban. A tárgyalt témák a szociális párbeszédre, mint demokratikus eszközre utalnak, és azt, hogy milyen mértékben veszik figyelembe nemzeti szinten a kelet-európai országok közötti társadalmi párbeszéd és a szociális párbeszéd különbségeit Európában. E kérdésekre adott válaszok fontos kérdések lehetnek a szociális párbeszéd jövőbeni fejlődésében, másrészről pedig az egész Európai Unióban.
Az első napon Silviu Ispas (IFES igazgató-Románia) beszélt a szociális párbeszédről, mint a demokrácia eszköze, egy több mint 20 éve megkezdett projektről.
Majd Bogdan Hossu (EZA-alelnök, CNS Cartel Alfa elnöke Romániából) beszélt a szociális párbeszédről- az EZA-tagok központi témájáról.
Ezután meghallgattuk Vaselina Starchevat, a Bolgár Podkrepa nemzetközi kapcsolatokért felelős osztályának munkatársát. Ő egy belső kutatás konklúzióiról beszélt az európai szociális párbeszéd prioritásairól. Ezzel az előadással zárult az első nap.
Második nap következett a szociális párbeszéd helyzete az európai országokban.
Ország jelentések:
Lengyelország, Magyarország, Németország, Ukrajna, Szerbia, Bulgária, Moldovai Köztársaság, Szlovákia, Spanyolország, Románia
Magyarországi helyzetet Deák Péter elnökségi tagtársam mutatta be. Nem számítottunk rá, hogy nekünk is kell jelentést tenni, mivel mi csak megfigyelőként voltunk ott, de összedugtuk a fejünket és készítettünk egy beszédet, amit Péter elmondott. Jellemezte az elmúlt 20 év történéseit, mind az önkormányzati időszakot, mind a katasztrófavédelmi időszakot. Kiemeltük a bér és az elvándorlás problémáját. Többek között beszéltünk a nyugdíj helyzetről. Tehát igazából minden olyanról, amiről a szakszervezetünk is beszél folyamatosan.
A harmadik napon esettanulmányt hallgattunk:
Camelia Constantin ügyvédnő előadásában a 2011-ben elfogadott romániai, szociális párbeszédre vonatkozó jogszabályok hatáselemzéséről.
Majd következett Vasile ,,László,, Darle (CNS Cartel Alfa elnök Szatmárnémetiből) aki egy 20 napon keresztül tartó tüntetésről és annak a tapasztalatairól beszélt, amit ő szervezett.
Vele egyébként nagyon jó kapcsolatot építettünk ki. Felvetettem neki és Silviu Ispasnak (IFES –igazgató), hogy vessék fel az unióban a szervezeteiken keresztül egy esetleges európai uniós konferencia megszervezését a tűzoltó és rendvédelem területén ahol is a magyar tapasztalatokat meg tudnánk osztani a többiekkel. Tetszett a gondolat nekik. Vasile megkért maradjak kapcsolatban vele és rajta keresztül Silviuval.
Ennyi történt velünk Kolozsváron.
Tisztelettel: Andics Gábor
HTFSZ Elnökségi tag