Veszélyes „játékba” kezdtek a katasztrófavédelem fura-urai ismét!!!
„Gazdaságossági szempontok” figyelembevételével akarják működtetni a tűzoltóságokat és ennek alapján kezdtek megszüntetni tűzoltó szereket.
Na, de hogy lehet egy tűzoltóságnál vagy az általuk jól ismert katonaságnál (ismeretes a tűzoltóság vezetőinek nagy része katona vagy határőr volt) elsődlegesen gazdasági mutatók alapján működni és csak sokadik szempontként figyelembe venni a közbiztonságát és a szakmai szempontokat?
Ez évtől 64 db különböző tűzoltógépjárművel van kevesebb készenlétben, az országban, mint 2013.-ban volt. Ez az adat az OKF által kiadott műszaki állománytábla alapján készült!
Az egész egy vicc, csak az a baj, hogy rossz vicc, ami esetleg emberéletekbe is kerülhet.
A példák mindig rosszak, de azért engedjenek meg egyet, pont az Önök „szakterületéről”. Megkérdőjelezi-e valaki a Magyarország légtérvédelmét ellátó Gripen vadászrepülők szükségességét? Nem!
Pedig kisebb az esélye annak napjainkban, hogy légitámadás éri országunkat, mint hogy egy középmagas vagy magas épületben tűz keletkezik.
Gondolkodjunk!
Elmondom, pontosabban leírom és bemutatom, hogy mindenki megértse, mi történhet ezután.
Van egy hely, ahol eddig volt tűzoltó magasból mentő szer (létrás autó). Azokban a vidéki városokban, ahol van ilyen szer, ott most a vonulási idő 3-5 perc. Na, most, ha megszüntetik és mondjuk, a másik városból érkezik a segítség 15-30 perc (télen rossz látási és útviszonyok között ez még duplázódhat is) késéssel, akkor ez fog történni (Önök készítették ezt a videót):
https://www.youtube.com/watch?v=xpTq1ewymvg
Felhívnám mindenkinek a figyelmét a tűz terjedésének gyorsaságára, mely az idő múlásával egyre erőteljesebb.
Még egy fontos dolog, hogy emeletes épületekben a tűz terjedése még gyorsabb és veszélyesebb és lényegesen több emberéletet veszélyeztet.
Egy másik fontos dolog, amiről hajlamosak a „szakemberek” megfeledkezni, hogy ha azt a bizonyos „közelben” készenlétben lévő szert elriasztják a saját területén pont ellentétes irányba, akkor máris a vonulási idő megduplázódhat, vagy megháromszorozódhat. Kérem megint, figyeljük az időt a videón.
Egy levélből is szeretnék megosztani egy rövid részt, amit egy hívatását szerető és szakmáját értő tűzoltó kolléga küldött elkeseredettségében, hátha tudunk segíteni:
„2016. első negyedévében a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a statisztikai adatokra hivatkozva a Győri és a Kapuvári Hivatásos Tűzoltó Parancsnokságokon csökkentette a készenlétben tartott szerek számát.
Győrben megszüntették a Gyorsbeavatkozó szert, aminek köszönhetően egy közúti balesethez percekkel később érkezhetnek csak ki a tűzoltók.
Ez a modern, gyors és nagyon jól felszerelt, kifejezetten műszaki-mentésekhez kialakított tűzoltóautó még önállóan tűzoltásra is alkalmas a beépített nagynyomású oltórendszerének köszönhetően.
A lényegesen nagyobb és lomhább fecskendőkhöz képest ez a furgon méretű tűzoltóautó a közel 150km/h végsebességének köszönhetően percekkel előbb érkezhet ki egy balesethez, mint a többi egység.
Kisebb méretének további előnye, hogy egy bedugult autópályán könnyebben talál magának utat mint a nagy gépjárműfecskendők.
Ezen a gyorsaságon akár emberek élete is múlhat, és ezt a szert megszüntették.
A Győri Hivatásos Tűzoltó Parancsnoksághoz tartozik több mint 50 település, több mint 200 ezer lakos, az 1-14-81-82-83-as főutak hosszabb rövidebb szakaszai, az M19-s és a már elkészült M85-ös gyorsforgalmi út első szakasza illetve az M1-s autópálya 42 km-s szakasza.
Ezek közül az M1-s autópálya rendkívül nagy hazai és nemzetközi személy és teherforgalommal rendelkezik, ideértve sok veszélyes áru közúti szállítását is.
Arról már nem is beszélve, hogy Győr milyen nagy ipari parkkal rendelkezik.
Ma már ott tartunk, hogy a Győri Tűzoltóság árnyéka önmagának az Önkormányzati időkhöz képest.
A győri AUDI gyár vállalati tűzoltóságán, egy napon több tűzoltó van szolgálatban, mint a Győri Hivatásos Tűzoltóparancsnokságon.
A Kapuvári Hivatásos Tűzoltó Parancsnokságon megszüntetésre került a magasból mentő (létra) szer.
Ez szintén a statisztikára való hivatkozással.
Amennyiben Kapuváron egy társasház harmadik vagy negyedik emeletén történne tűz és a bent rekedt embereket az ablakon keresztül kellene menteni akkor a leggyorsabban talán a győri és a soproni magasból mentő érne oda kb. fél óra alatt.”
Csak idő kérdése, és előbb vagy utóbb a fent említett eszközök hiánya komoly tragédiába fordulhat/torkolhat. Persze majd magyarázkodni lehet, csak azoknak az embereknek, akiknek megsérült, ne adj Isten meghalt a családtagja és földönfutóvá vált, igen nehéz lesz.
Ne felejtsük el, hogy minden magyar állampolgárt egyforma védelem illet meg, hogy az EU-s normákról ne is beszéljünk.
Tisztelt képviselő urak! Gondolkodjanak, mivel a baj nem válogat. Nem menti meg Önöket és családtagjaikat sem a képviselői igazolvány sem a mentelmi jog.
Vidó Attila
A Hívatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének szervezeti alelnöke