A küldöttgyűlésen a 105 hivatásos tűzoltó-parancsnokságból 58 képviseltette magát közel 80 fővel. A legfontosabb és legnagyobb horderejű döntés az elnökség 13 főre történő bővítése volt, amire a megnövekedett taglétszám és az egyre nagyobb érdekképviseleti igények kielégítése, valamint a Ptk. kötelező változása miatt volt szükség.
Az Alapszabály és a Szervezeti Működési Szabályzat az új elnökségi struktúrához igazodva került átdolgozásra, amit szintén megszavaztak a tűzoltók.
A tagdíj (300.- forintos) emelése azonban nem lett megszavazva, pedig többen is érveltek emellett (havonta 1 gombóc fagyi árának felel meg), de a képviselt tagságtól nem kaptak erre felhatalmazást, így maradt a 900 Ft-os központi tagdíj.
A tűzoltó delegáltak eszmecserét folytattak a különböző megyékben eltérően működő-szakmát és dolgozót érintő – sajátosságokról.
Közös problémaként merült fel az illetményekkel kapcsolatos anomáliák, amivel kapcsolatban már történtek előrelépések a Magyar Államkincstárral közösen. Jó esélyt látunk arra, hogy augusztus környékére tudni fogják orvosolni a problémákat.
Szintén közös problémaként fogalmazódott meg a tűzoltókat érintő ellenőrzések mennyisége és minősége, ami nem építő jellegű és lényegre törő, hanem inkább a tűzoltók vegzálását célozza, értelmezhetetlen és felesleges kritériumok alapján.
Ezzel kapcsolatban szakszervezetünk el kívánja érni a szakmai együttműködési megállapodást az OKF-el, mivel az országban egyedülállóként a HTFSZ rendelkezik valós tudással és információval a tűzoltási és műszaki-mentési szakterületen dolgozókkal kapcsolatban, hiszen az OKF-en a vonulós tűzoltóknak nincs szakmai képviselete.
A szerek, felszerelések ellátottsága, fejlettsége is sarkalatos kérdés volt. Senki nem érti, hogy miért nem azok igényeit elégíti ki az OKF, akik ezzel dolgoznak. Hatékonyabbá és olcsóbbá lehetne tenni a rendszert az alulról jövő kezdeményezések befogadásával és nem a zsigerből történő elutasításával.
Szomorúan konstatálták a tűzoltók, hogy az új műszaki állománytábla alapján számos szer szűnik meg és tovább csökken a vonulós tűzoltók létszáma (sok parancsnokságon nagyon magas a hiány). Szakszervezetünk aggodva figyeli az eseményeket és minden fórumon elmondjuk, hogy ha a káresetek száma a felére csökken, az nem jelenti azt, hogy kevesebb tűzoltó kell, mert a káresetek nagysága nem lesz fele akkora és a bekövetkezett káresemények felszámolásához ugyanannyi tűzoltó kell még, ha ritkábban is. Az viszont mindenkinek jó, ha kevesebb a bevetés.
Az életpályával kapcsolatban volt még nagy érdeklődés, de ebben sincs előrelépés. A tűzoltók nem kapták meg a 30% béremelést, akiknek megszűnt a beosztásuk és nem vállalták, hogy elmennek a „világ végére”, azoknak egyenesen 30%-os bércsökkenés valósult meg, de sokan estek el a soron fizetési fokozatban történő előrelépésről, ami hosszú távon nagyobb béremelést jelentett volna, mint a mostani és ugyanilyen hátrányosan érintett mindenki a rendfokozatban történt visszasorolás is.
A bevezetett életpálya vonulós tűzoltókra vonatkozó mondanivalója:
– nincs életpálya, de jól hangzik és évekig a köztudatba lehetett tartani
– ennél a szervezetnél nincs perspektíva, soha nem érhetsz el semmit, mert vonulós vagy
– ha már évente 600 ezer forinttal csökkent a jövedelmed, mert perelni mertél a túlmunka miatt, akkor még kétszer meg is fenyítünk, hogy kitoljuk a fizetési fokozatod és rendfokozatot következő szintjének elérését
Az elnökség beszámolóit a küldöttgyűlés elfogadta. Az ügyvédek és a jogászok felhívták a figyelmünket mennyire fontos és tanulságos részvételük a fegyelmi ügyekben, vagy a munkaköri leírások ellenőrzésében. Nagyon sok tűzoltó azt hiszi, hogy feltétel nélkül el kell fogadnia a munkáltatói döntéseket, pedig nem, sőt a legtöbb esetben, ahol jelen vannak jogi képviselőink fordítva sülnek el a dolgok.
MERJ KIÁLLNI ÖNMAGADÉRT, NEM VAGY EGYEDÜL, AHOGY A TŰZBEN SEM A MUNKÁLTATÓD ÁLL MÖGÖTTED!!!
A Tűzoltókért Alapítvány 2015-ös évben 35 tűzoltónak, vagy családjának tudott segítséget nyújtani a 4,5 milliós költségvetéséből, sikeresen pályázott egy kisbuszra, amivel bővíteni tudja kapacitását. Az elérhető források korlátozottak, nagy segítséget jelent a bajba jutott kollégák számára, ezért kérünk benneteket, hogy támogassátok az alapítványt.
Salamon Lajos
Elnök.