Mi sem bizonyítja jobban a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének létjogosultságát az érdekvédelmi palettán, mint az a gyakorlat, amellyel szakszervezetünk számos esetben nyújtott kézzelfogható segítséget tagjai számára. Például:
- fegyelmi eljárások
- katonai ügyészségi eljárások
- munkaügyi perek
- kártérítési eljárások
- telefonos jogsegélynyújtás
- új HSZT-vel kapcsolatos értelmezési kérdések
A másik fél többnyire meglepődött azon, hogy a Szakszervezet jogászai, vezetői, mint valódi érdekvédők léptek fel. Nem kis munkánkba került, hogy ezeken alkalmakkor ne ellenségként, hanem egyenlő félként, partnerként tekintsenek ránk. Bár az OKF-nek is vannak jogászai, tőlük a bajba jutott kollégák nem várhatnak segítséget. A Szakszervezet ügyvédei azonban tagjaink számára elérhetőek és minden jogi támogatást megadnak. Elszomorító a kétségbeesett kollégákat nézni, akik csak ránk számíthatnak, hiszen ha bajba jutnak már nem áll mögéjük senki. Arra pedig, hogy saját költségen fogadjanak jogi képviselőt, a jelentős költségvonzata miatt, nincs reális lehetőségük. Nyomatékosan szeretném felhívni tagjaink figyelmét, hogy jogi segítséget csak az vehet igénybe, akinek nincs tagdíj elmaradása, hiszen mindenki számára ismeretes, hogy Szakszervezetünk semmilyen külső támogatást nem kap sem a Belügyminisztériumtól, sem az OKF-től, sem a Magyar Államtól. Csak és kizárólag tagjaink által befizetett díjakból tartjuk fenn a szervezetet és ezekből a bevételekből finanszírozzuk a négy jogász költségtérítését is.
Legközelebb, mikor a Főigazgató Úrral egyeztetünk, beszámolunk a fegyelmi ügyekkel kapcsolatos tapasztalatainkról. Álláspontom szerint van, mit átbeszélnünk, mert sokszor a tűzoltókhoz méltatlan ürügyek miatt kerülnek elrendelésre fegyelmi ügyek, amelyek nem olyan volumenűek, hogy feltétlenül több szakértőt igénylő procedúrát kellene lefolytatni miattuk. Szakszervezetünk jogászai és vezetői többször tapasztaltak ilyen furcsa szituációkat. Mikor, például azért került elrendelésre fegyelmi eljárás, mert gyakorlat során a tűzoltó nem viselt mászó övet vagy egy tűzesethez a kettes szert is vonultatta a szolgálatparancsnok.
A munkaügyi perek közül idén a legfajsúlyosabb az ellentételezés nélküli megbízások ügye volt, amely azzal kapcsolatos, hogy a tűzoltók az eredeti beosztásuktól eltérően magasabb beosztást látnak el 30 napot meghaladóan, viszont a HSZT által is előírt ellentételezés nem történik meg. Szakszervezetünk több megyében is egyeztetett ezzel a témakörrel kapcsolatosan. Volt ahol eredménnyel, de volt olyan is ahol a személyes egyeztetés utáni levélváltások elakadtak. Nem gondolnám, hogy ez korrekt megoldása a kérdésnek, hiszen ha az érdemi egyeztetés nem folytatódik, akkor a végén peres eljárás során leszünk kénytelenek érvényt szerezni a tűzoltók jogos kéréseinek.
Úgy gondolom, helyes úton járunk azzal, hogy tagjainkat hathatósan képviseljük és növeljük érdekérvényesítő képességüket az általunk biztosított jogi háttérrel.
Antalfi Zsolt
Alelnök