A Belügyminisztériumban 2015. november 26.-án került sor a BÉT ülés megtartására. Szervezetünket az ülésen Salamon Lajos Elnök és Antalfi Zsolt Alelnök Urak képviselték.
A Minisztériumot Zsinka András Helyettes Államtitkár úr (mint levezető elnök), Dr. Szekér Enikő Főosztályvezető Asszony és Dr. Szebeni Andrea Főosztályvezető-helyettes Asszony képviselte.
Zsinka András Úr köszöntötte a megjelenteket, és ismertette a napirendi pontokat, amelyek a következők voltak:
- Az új szolgálati törvény és módosításainak felhatalmazása alapján kiadásra kerülő jogszabály tervezetek.
- Az új szolgálati törvény szerinti illetményemelés végrehajtásának tapasztalatai.
- Egyebek.
Mielőtt elkezdődött volna az ülés Powell Pál a BÉT Munkavállalói Oldal Elnöke javasolta, hogy egy perces néma felállással tisztelegjünk Dr. Berta Krisztina Államtitkár Asszony emlékére.
A napirendi pontok elfogadása után Zsinka Úr ismertette, hogy a törvény módosításának két célja van, egyrészt a módosítással lehetőség van a további 5%-os emelésre, másrészt a törvény monitorozása megtörtént, és ez alapján, korrekciókat akarnak bevezetni.
A teljesítményértékelés 2016-tól bevezetésre kerül, kompenzációs díj helyett korrekciós díj lesz, a szolgálati panasz megszakítja az elévülést (szakszervezeti javaslat volt) és a B.V. Gazdasági Társaságának szabályozását tartalmazza a javaslat.
Dr. Szekér Enikő Főosztályvezető Asszony elmondta, hogy párhuzamosan futnak az intézkedések, melynek célja a törvényhez való igazodás. Közigazgatási észrevételek alapján módosítani kell a HSZT végrehajtási utasításait, ki kell venni azokat az elemeket, amelyeket ezután a törvény fog szabályozni. Módszertani javaslat érkezett arra, hogy a továbbképzési követelmény és a teljesítményértékelés kapcsolódjon egymáshoz. Ezzel kapcsolatos %-os informatikai értékeket módosították. Változik a külföldre történő vezénylések elszámolása. Módosítani szeretnék a 21/2015 B.M. rendeletet, melyben lehetővé tennék a SZÉP kártya bakkártyává történő minősítését.
A módosítás tartalmazza még az oktatók hivatásos pótlék mértékének emelését és a besorolások módosítását. Módosítanák a 2/2013 B.M. rendeletet, aszerint, hogy a rendfokozati vizsga is továbbképzésnek minősüljön.
Az egyéni és szervezeti teljesítményértékeléseket ehhez kell igazítani. Az egyéni értékelésnél a továbbképzés elismerése, a szervezeti értékelésnél a vezetők nagyobb felelősségét és az év közbeni célkitűzések módosításának lehetőségét szeretnék ezzel megteremteni. Az értékeléseknél fel szeretnék oldani a jelenlegi időkorlátokat, kitolnák az értékelés utolsó időpontjait január-február hónapra, így a decemberi adatokat is figyelembe lehet venni. Tartalmazza még a tervezet a becsületbíróság névjegyzékének felállítását és a nem oktatói kar béremelését.
A szakszervezeti oldal részéről több felvetés is érkezett, többek között a szolgálati időpótlék előrehozásának javaslata, melyet szervezetünk is teljes mértékben támogat. Túl távolinak találjuk a 2019-es bevezetést, ezzel pont azoknak a kollegáknak az elismerését késleltetik, akik régebb óta szolgálnak a rendszerben.
A rendőrség tekintetében is sok problémát jeleztek a szakszervezeti vezetők, a teljesség igénye nélkül pl.: a hűségpénz jövő évi kivezetését, a túlórák kiadása körüli trükközéseket, a munkavégzés közbeni szünetek rövidségét, az eltérést a hivatásos és a közalkalmazottak bérezése között, tűzszerész pótlék elvételét, szolgálati lőfegyverek elavultságát stb.
A TMRSZ Elnök Asszonya külön kérésében arra kérte a Minisztériumot, hogy fejezzék be a legnagyobb létszámmal rendelkező rendőrségi szakszervezet szétverését.
Az FBVSZOSZ is kevesli a munkavégzési szüneteket, felhívva a figyelmet arra, hogy ez hosszú távon akár egészségkárosodást is okozhat. Valamint nem értenek egyet a B.V. Gazdasági Társaságának szabályozásával, szerintük nem tisztázott az alá és fölérendeltségi viszony!
A HTFSZ nevében felhívtuk a figyelmet, hogy információink szerint a jövő évben nem mindenki fogja megkapni az 5%-os emelést. Jó lenne, ha ezt a kérdést már most tisztáznánk, és nem kellene megint utólag magyarázkodni. Szervezetünk továbbra sem ért egyet a hivatásos pótlék tűzoltókra vonatkozó mértékével, ennek emelését és 2017-ig történő bevezetését kérjük. Kérdezzük, hogy hol tart a lakhatási támogatás előkészítése, ami az életpálya modell második lába, melynek ez év decemberében már elő kell terjeszteni a tervezetét.
Dr. Szekér Enikő Főosztályvezető Asszony válaszában felhívta a figyelmet, hogy a hivatásosos pótlék tekintetében egyeztetni kell a többi minisztériummal. Önmérsékletet kér a szakszervezetektől! (itt megjegyezném, hogy akkor a TEK is tartson önmérsékletet!)
A B.V. Gazdasági Társasága tekintetében, az ügy nem B.M. hatáskörbe tartozik.
Felhívja a figyelmet arra, hogy az alapilletmény esetleges emelése, valamint a teljesítmény értékelés bevezetése több mint 5%-os emelést jelent.
A munkavégzések közbeni szünetekkel kapcsolatosan az ellenőrzések utáni tapasztalatok összegzése után lesz lehetőség az esetleges módosításokra.
A lakhatási támogatással kapcsolatosan a határidő valóban ez év vége, de ez azt jelenti, hogy eddig a határidőig kell egy koncepciót benyújtani. Ez nem jelenti a jövő évi bevezetést.
Zsinka András Helyettes Államtitkár Úr megjegyezte, hogy nincs a B.M. szándékában a TMRSZ szétverése, ennek bizonyítéka, hogy Főtitkár Asszonynak ezen a fórumon is lehetősége van a szervezet véleményeinek elmondására.
Megemlítette, hogy a jövőben is folyamatosan ellenőrzik a törvény végrehajtását. A köztisztviselői életpálya jelenleg előkészítés alatt áll.
A migrációs helyzettel kapcsolatosan, elmondta, hogy a napokban készült el az a 4650 Erzsébet Kártya, amellyel Miniszter úr elismerte a migrációs helyzetben tevékenykedő rendőrök munkáját, a kártyák kiosztása jövő héten elkezdődik.
Szakszervezeti oldalról kértük a lakhatási támogatás mielőbbi bevezetését, mivel az Életpálya Modellnek 2017-re már teljes mértékben működnie kell, tudni szeretnénk, hogy ez a „láb” mikor fog állni! Mivel az 5%-os évenkénti emelés politikai ígéret volt, kérjük ennek betartását! A rendőröknek a hűségpénz megszűntetése helyett, exponenciális emelést ígéretek, kérik ennek betartását. A szolgálati időpótlékkal kapcsolatos kérdések nincsenek jól kommunikálva, kérjük ezek pontosítását. Itt jegyeztük meg, hogy tapasztaltunk olyan eseteket, amikor a HSZT oktatásával megbízott személy nincs mindenből felkészítve.
Szakszervezetünk felvetette, hogy ha a szolgálati időpótlékot már 5 év után kapnák a kollegák, akkor ezzel a fiatalabb állomány részbeni béremelését meg lehetne oldani. Jeleztük illetve jelentettük, hogy az állomány nehezen tudja elfogadni a címzetességgel járó anomáliákat (17 év szolgálat után törzsőrmester, 33 év után pedig főtörzsőrmester is lehet az a kolléga, aki már 10-15 éve viseli/viselte ezt a rangot). Felolvastuk egy kollegánk levelét, melyben részletesen leírja aggályait. Valamint megemlítettük azt a szerintünk súlyos problémát is, amely abban az esetben áll fenn, ha a tűzoltó egészségügyileg alkalmatlanná válik beosztása ellátására. Jelenleg is van ilyen esetünk, melyben megköszöntük az OKF korrekt hozzáállását, mert elősegítette a kollegánk más területen való elhelyezését. Mivel ez jelenleg csak egy eset, ez úgy tűnik kezelhető, de mi lesz, ha tömegesen merülnek fel ilyen ügyek?
Zsinka András Helyettes Államtitkár Úr idézte a HSZT 154.§ át mely leírja, hogy „a hivatásos állomány tagja szolgálati viszonya alapján alapilletményből, az egyéb pótlékokból és teljesítményjuttatásból álló illetményre jogosult.”
Tehát a teljesítményértékelés 2016-os bevezetése hozzájárul az 5%-os emelés eléréséhez.
Ezután a 2. napirendi pont került ismertetésre, melyben Dr. Szekér Enikő Főosztályvezető Asszony a következő tájékoztatást adta:
A módosításokhoz informatikai fejlesztések és módszertani átalakítások is kellettek. Ezen átalakításokat elvégezték. A béremelésekkel kapcsolatosan a következő tájékoztatást adta:
- 30%-os bruttó béremelésben részesült: 50.935 fő
- 25-30%-os béremelésben részesült: 4.080 fő
- 15-30%-os béremelésben részesült: 253 fő
Ezzel párhuzamosan 2016-ban az emelés a következőképpen alakul:
- 333 fő nem kap 5%-os emelést, de 4004 fő fog korrekciós díjat kapni
- 576 fő fog 1% és 5% közötti emelést kapni
- 779 fő fog 5%-os emelést kapni
A szakszervezetek részéről a minisztérium támogatását kértük az OKÉT ülésen az SZJA miatti bérkompenzáció kieséséért, amit egy összegben képzelnénk el.
A válaszban a minisztérium képviselője kitért arra, hogy az SZJA kompenzáció, a 2012 előtt foglalkoztatottakra vonatkozott, egyéni jövedelemnek számít, ami szociális juttatás volt.
Ezután az egyebek napirendi pont következett, melyben a következő kérdések merültek fel, a szakszervezetek részéről:
- Fenyítés esetén melyik rendfokozatot veszik figyelembe?
- BÉT ülések tervezésének ütemezése?
- Januári kifizetések mikor lesznek?
- Rendőröknél a hűségpénz nyugdíjalapba történő beszámítása?
- 2017-re megtörténik-e a valamikori B.M. munkahelyi bölcsődék visszaállítása?
- Aggályos az a tudomásunkra jutott intézkedés tervezet, mely az egészségügyi adatok egy kézben tartására irányul.
- Mi hír van a közszolgálati életpályáról?
- Túlórák kifizetése körüli anomáliák, valahogy egységesen szabályozni kellene.
Dr. Szekér Enikő Főosztályvezető asszony elmondta, hogy a közszolgálati életpálya megalkotása a Miniszterelnökségi Hivatal hatáskörébe került, a B.M., csak szakértői tárgyalásokon vesz részt. Napirendre került nagyjából 11.000 fő kormánytisztviselővé történő átminősítése is.
Fenyítés esetén, rendfokozatban történő visszavetésnél, a címzetes rendfokozatot kell figyelembe venni!
A címzetességgel kapcsolatosan megjegyezte, hogy az előző rendszerben a tiszthelyettesek 7 év alatt elérték a rendfokozatuk csúcsát, mivel az életpálya 40 éves életciklusra volt tervezve, ami azóta változott és ezért át kellett alakítani a rendfokozati előmenetelt.
A pótlékok beszámításánál megjegyezte, hogy a nyelvvizsgapótlék, nem tartozik az illetményemelés alapjához.
Dr. Horváth Ádám Ezredes Úr a közalkalmazottak tekintetében elmondta, ha a törvény ellenére a munkavállaló több illetményemelést kapott, akkor sem kötelező neki emelést adni, ha a fizetési fokozata ezt lehetővé teszi.
Az 50.000 Ft-os hűségpénz levont T.B. járulékának nyugdíjba történő beszámítását egyedi jogvitában lehet és kell érvényesíteni.
Ha a hivatásos állomány tagja beosztására alkalmatlanná válik, akkor először hivatásos helyet, ha ez nem lehetséges, akkor közalkalmazotti helyet kell neki felajánlani.
A januári fizetéssel kapcsolatosan tájékoztatást kaptunk arról, hogy a KIRA rendszer átalakításával áttértek a hó végi zárásra, ezért a B.M. nem tudja garantálni, a pénzek Karácsony előtti kifizetését, mivel ez már nem csak rajtuk múlik.
Az ülés zárásaként Zsinka András Helyettes Államtitkár Úr kijelentette, úgy látja, hogy a szakszervezetek elvárásai közelednek a munkáltatói elképzelésekhez.
Megjegyezte, hogy a felmérések szerint, stabilitása van az életpálya modellnek, mivel a fluktuáció csak 2.5%-os.
A BÉT ülések ütemezésére tett javaslattal kapcsolatosan azt is elképzelhetőnek tartja, hogy ezt akár egy együttműködési megállapodásban is rögzítsük.
Mindenkinek további jó munkát és kellemes ünnepeket kívánva az ülést bezárta.
Salamon Lajos
HTFSZ elnök