Korábban már hírt adunk róla, hogy szakszervezetünk egy nem reprezentatív elégedettségi kérdőívet készített az állomány hangulatának felmérése érdekében. A kérdések döntő többsége az új életpályamodellel és a beígért béremeléssel kapcsolatosak, de egyes kérdések kitérnek az egyéb tűzoltókat foglalkoztató aktualitásokra is.
Kérdőívünket a határidőig 735-en töltötték ki, így elég széles körű felmérést sikerült készíteni a tűzoltók jelenlegi hangulatáról.
Egy egyszerű kérdéssel kezdtünk:
Rákérdeztünk az életkorra:
Megtudtuk a kitöltők iskola végzettségének megoszlását:
A kitöltők elég magas számban nem rendelkeznek érettségivel, a teljes állomány vonatkozásában számuk mintegy kétezer főre tehető.
A szolgálatban eltöltött évek is kiderültek:
A sokat vitatott béremelés mértéke:
Szakszervezetünkhöz egyébként rengeteg panasz érkezett, hogy a beígért 30%-os béremelés jóval szerényebbre sikerült. Ezt a tűzoltók konkrét bérpapírok beküldésével is alátámasztották. Így nem tehettünk mást, továbbra is kerestük a 30%-ot. Bár a kérdőívet kitöltők 8,2%-nál megvalósult a 30%-os bérelmés a felhívásunk továbbra is él: ha van az országban olyan Tűzoltó Kolléga, akinek a bérpapírján szerepel a 30%-os emelés, az küldje el részünkre (htfsz105@gmail.com) és mi azt kiegyensúlyozott tájékoztatás jegyében szívesen közzé tesszük.
A parancsokkal sincs minden rendben:
Nyilván a jó parancs az egyértelmű a nevéből is adódik: a parancs olyan utasítás, amit mindenki azonos módon értelmez és hajt végre. Ezzel szemben a kitöltők 20% azt sem tudja, hogy elismerték-e a tényleges szolgálati idejét. A maradék 80% pedig kb. fele-fele arányban választott az igen és a nem lehetőség között.
A legfontosabb kérdés:
A kitöltők ítélete elég egyértelmű. Persze nyilván más válaszok születtek volna, ha a beígért 30%-os emelés valóban megvalósul. Sajnos a béremelésnél keltett hamis illúziók a további életpályaelemek bevezetésére is árnyékot vethetnek. Senki sem tudja, hogy az új lakástámogatási rendszer és biztosítási modell hangzatos ígéreteihez képes mi fog megvalósulni. Csalódottak a tűzoltók, mert amíg egy ötéves rendőrjárőr bruttó bére 260 ezer forintra emelkedett, addig egy 21 éve szolgálatot teljesítő tűzoltó bruttó bére a 240 ezer forintot sem éri el:
Jogosan merül fel a kérdés, miért is legyen elégedett a tűzoltó az új életpályamodellel, ha már az első eleme ilyen megalázó módon valósult meg.
Címzetes rendfokozat:
A 80% feletti elégedetlenség jól mutatja, hogy nem volt teli találat a címzetes rendfokozat bevezetése. Nagy „csillaghullásnak” lehetünk szemtanúi az elmúlt időszakban. Csak míg a beosztotti állomány vállapjáról lefelé peregtek a csillagok, addig a parancsnoki állomány vállapjára felfelé ugráltak.
Elégedettség:
Fenti kérdések válaszai alapján talán nem is annyira meglepő, hogy nagyon sokan nem dolgoznak szívesen a katasztrófavédelem rendszerében és még ennél is többen képzelik el a jövőjüket egy önálló állami tűzoltóságnál.
Lehet az önálló állami tűzoltóság lenne a megoldás:
Persze lehet mondani, hogy egy parancsuralmi rendszerben ez nem „szeretem, vagy nem szeretem” kérdése. Viszont, ha valaki elégedetlen a munkahelyén, az könnyen kihat a munkájára. És mi történik akkor, ha a tűzoltó elégedetlen a munkahelyén?
Hol tart a szakma:
Sajnos túlzás nélkül állíthatjuk, hogy elég mélyponton van a szakmaiság, ha a kitöltők csak 40%-a is úgy véli, hogy a felettesei nem rendelkezek a pozíciójuk betöltéséhez szükséges kellő végzettséggel és megfelelő gyakorlattal. Ezen a tényen a váll lapok kicserélése sem fog tudni változtatni.
A megoldás:
Összegzésként elmondhatjuk ami a felmérésből is tisztán kitűnik:
Bármilyen szervezetről is legyen szó, mindenképpen üdvős, ha vezetői az adott szervezetből megfelelő múlttal és tapasztalattal rendelkeznek.
Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete