Folyamatosan halhattuk felelős vezetőinktől a 30%-os béremelés ígéretét:
Főigazgatói szemle a Vas Megyei Katasztrófavédelemnél…
Dr. Tollár Tibor tű. dandártábornok a 2015-ös tervekről és a tűzoltók bérének változásáról…
Eközben a médiát is elárasztották a béremelésről szóló ígéretek…
Szakszervezetünk azonban előre figyelmeztetett, ha a törvényben nem kerülnek befogadásra az általunk beadott módosító javaslatok, akkor nem lesz meg az a bizonyos 30%-os emelés! Legalább is azon tűzoltók körében biztosan nem, akik a tűzoltást végzik.
Már 2015. január 2-án nol.hu-n közzétett írásban komoly aggodalmak fogalmazódott meg:
„Tartanak ugyanis attól, hogy a leginkább alulfizetett végrehajtói állomány – például közterületi szolgálatot ellátó rendőrök, vonulós tűzoltók és a büntetés-végrehajtásban dolgozó fegyőrök – keresete az ígértnél kisebb mértékben nő. A félelem oka, hogy a jövedelmük egy része különféle pótlékokból és a tiszthelyettesek 24 ezer forintos bérkompenzációjából származik – ez utóbbi nélkül sokan a garantált szakmunkás-minimálbért sem kapnák meg, ami most 122 ezer forint –, s ma még senki nem tudja, hogy ezeket miként veszik majd figyelembe.”
„Az érintett szakszervezetek pedig éppen az „átlagosan” fordulatra hívják fel a figyelmet, ami az általunk megkérdezett – és a folyamatban levő egyeztetések miatt név nélkül nyilatkozó – érdekképviseleti vezetők szerint bizonyos aggodalomra adhat okot.”
„Ma még eléggé bizonytalannak tűnik – fogalmaztak forrásaink –, hogy a fizetésemelésnél mi lesz a bázis. Többféle forgatókönyvet is elképzelhetőnek tartanak, és a legrosszabbnak azt, ha a harminc százalékot az alapilletményből kiindulva számítanák ki, és a pótlékokat megszüntetnék. Ebben az esetben sokan az eddigihez képest alig keresnének többet, miközben egy fiatal tiszthelyettes most is csak százezret alig meghaladó összeget visz haza.”
- február 5-én az origo hírportálon is olvashatóak voltak ezen sorok:
„Antalfi Zsolt a tűzoltók nevében üdvözölte a béremelést, bár ez szerinte reálértéken csak 5 százalékos pluszt jelent – utoljára 2008-ban nőttek a rendvédelmi fizetések, azóta pedig volt infláció is. Az sem mindegy, mekkorára nyílik a bérolló: bár igazságosnak tűnhet, hogy a vonuló tűzoltók kapják a 30 százalékos emelést, 25 százalékot a középvezetők és 15 százalékot a tábornokok, ez a fizetési rangsor alján plusz 30 ezer forintot, a tetején pedig akár 150 ezres többletet is jelenthet.”
„Antalfi Zsolt attól is tart, hogy a béremelés előtt több pótlékot megvonhatnak a tűzoltóktól, pedig a fizetésük nagy része is ilyen illetményekből áll. Ekkor hiába kapnának plusz 30 százalékot, a valós növekedés csak pár ezer forint lehet. Eddig is nagy volt az elvándorlás az alacsony bérek miatt, ha a helyzet romlik, még többen hagyhatják el a pályát -– figyelmeztet a szakszervezeti alelnök.”
Eközben persze a tárgyalások is zajlottak és amikor kézhez kaptunk a törvénytervezeteket, nem volt kiolvasható belőlük a vonulós tűzoltók 30%-os béremelkedése. Megalázóan alacsony 75%-ban alapították meg a hivatásos pótlék mértékét, amellyel a tűzoltók hivatásával együtt járó kockázatot kívánták volna elismerni. A HTFSZ által javasolt MINIMUM 300%-as pótlék helyett sajnos 125%-nál nem sikerült feljebb tornászni ezt az értéket, de mégsem a 75% maradt! Pedig a törvény lehetőséget biztosít akár jóval magasabb pótlék megállapítására is. Különösen aggályos az alacsony hivatásos pótlék megállapításának mértéke, ha elolvassuk a törvény szövegét, mely irányt mutat a kiszámításhoz:
„157. § (1) A hivatásos pótlék a hivatásos állomány esküjében vállalt többletkötelezettségek és a szolgálati beosztással járó többlet-igénybevétel és -terhelés ellentételezését szolgálja. Mértékét a miniszter a rendvédelmi illetményalap 50–650%-a közötti értékben állapítja meg. (2) A hivatásos pótlék mértékének megállapításánál
a) a szolgálatellátás sajátosságaiból adódó valóságos és rendszeresen felmerülő – az életet, testi épséget, egészséget fenyegető – kockázatot,
b) a fegyverrel való szolgálatteljesítés, fegyverhasználattal vagy annak lehetőségével járó helyzetek gyakoriságát,
c) a szolgálatteljesítés külső körülményeit,
d) a szolgálat ellátásához kapcsolódó belső körülmények, rezsimszabályok szigorúságát, kötöttségét, valamint
e) a szakmai irányításból adódó többletfelelősséget, magasabb szakmai követelményeket kell figyelembe venni.”
2015. május 11-én közzétettünk egy szakérői számítást, mely szerint nem lesz megvalósítható a 30%-os bérfejlesztés az alapfeladatott ellátó tűzoltók körében.
2015. május 18-án közleményben is tiltakoztunk a tűzoltókat ért megaláztatás ellen.
Hamarosan minden Tűzoltó megkapja majd az augusztusi, immár megemelt bérét és sajnos szinte borítékolható, hogy nem lesz mindenki egyformán boldog.
Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete