Tisztelt Tagság!
A mai napon (2015.05.12) a Belügyminisztériumban BÉT szakértői ülésen vettünk részt. Szervezetünket Dr. Takács Eszter jogász, Antalfi Zsolt alelnök és Salamon Lajos elnök képviselte.
Az ülés előtti napon kaptuk meg azt a BM által kidolgozott munka anyagot,amiről ma egyeztettünk. A rövid határidő ellenére sok észrevétellel és kifogással éltünk a munkáltatói oldal felé!
A munkáltatói oldal részéről Zsinka András helyettes államtitkár úr, Kovácsné Dr. Szekér Enikő főosztályvezető és Bognár László tábornok úr válaszoltak a feltett kérdésekre.
Zsinka András úr megnyitójában köszöntötte a megjelenteket, majd tájékoztatott bennünket, hogy mivel rövid volt az idő a munkaanyag tanulmányozására, ezért péntek 12.00. óráig írásban is leadhatjuk véleményeinket és javaslatainkat a BM felé. Elmondása szerint folyamatos egyeztetésekben voltak, illetve vannak az érintett szervek vezetéseivel. Most az érdekképviseletekkel ismertetik az anyagot és várják a kérdéseket.
A szakszervezeti oldal nevében Powell Pál oldalelnök köszöntötte a megbeszélésen résztvevőket és megjegyezte, hogy az ő szakterületének az anyagát nem találta az elküldött tervezetben, ahhoz csak akkor tud hozzászólni, ha azt ismeri. A többi szakterület javaslatait a jelenlévő szervezetek vezetői fogják ismertetni.
Zsinka úr közölte, hogy a kért anyagot személyesen át fogja adni Powell úrnak, nem akarták a többi anyaggal együtt nyilvánosságra hozni.
A hozzászólásokban Bárdos Judit Főtitkár asszony megkérdezte, hogy az elküldött anyagon áprilisi dátum van, miért csak most, egy nappal az egyeztetés előtt kaptuk meg. Viszont a gyors áttanulmányozás során nem látják a kiemelt kapitányságok külön feltüntetését. Kérdezte, hogy mi lesz a sorsa a még érvényben lévő hűségpénzekkel, reméli, hogy ezek nem lesznek részei az emelésnek és a szerződések lejártáig benn maradnak a rendszerben. Kevesellte a végrehajtói állománynál a 75%-os hivatásos pótlék mértékét. Felvetette az érettségi kérdését is, ami legjobban a tűzoltókat érinti.
Zsinka úr arra kérte az oldal képviselőit, hogy először mondják el az észrevételeiket és ezekre majd egyben fognak reagálni.
Dávid Tibor az FRSZ alelnöke is kevésnek ítélte meg a rendelkezésre álló időt, ezért majd levélben fogják eljuttatni a felvetéseiket, de megjegyezte, hogy a Hszt 31.§ 4. alpontjában a tervezetben még szerepelt egy könnyítési lehetőség az áthelyezéssel kapcsolatosan, ezt szeretnék ha a végleges anyagban benne maradna, mert szerinte vannak olyan élethelyzetek amikor indokolt lenne ez a változtatás.
Salamon Lajos elnök a tűzoltók nevében is méltatlannak és megalázóan alacsonynak tartja a 75%-os hivatásos pótlék mértékét, főleg annak a tükrében, hogy a megkapott táblázatban a nem alapfeladatot ellátó zenész vagy raktáros 50%-ot kapna. Ha ez hivatott kiváltani a veszélyességi pótlékot akkor még aggasztóbb a helyzet. Kitért kérdésében a szolgálati idő számítására, kérdezve, hogy az 1,2-es szorzó és a sorkatonai szolgálat valamint a 96-os törvényben elismert idő beszámításra kerül-e és csak a besorolásnál, vagy a jubileumi idő számításánál is ezzel számolnak?Mi lesz azokkal akik idén augusztus és december közötti időszakban ugranának fizetési fokozatot? Felmerült a folyosói pletykákban, hogy akik az új besorolásuk alapján több mint 30%-os emelést kapnának azok nem fogják ebben az évben megkapni, csak jövő januártól. Igazak-e a hírek? Beleszámít-e a 30%-os emelésbe a korpótlék? A Hszt 79.§ (1) bekezdése tartalmazza, hogy a hivatásos szolgálat felső korhatárának elérése előtt TÍZ évvel, ha legalább tényleges 25 év szolgálati idővel rendelkezik az állomány tagja a miniszter által vezetett minisztériumban könnyített szolgálatban foglalkoztatottak által betölthető szolgálati beosztásban könnyített szolgálatban KELL foglalkoztatni. Mik ezek a könnyített beosztások egy vonulós tűzoltó esetében? Valóban igazak azok a hírek amik arról szólnak, hogy ha a beosztott tűzoltó nem rendelkezik érettségi bizonyítvánnyal akkor nem sorolható a B besorolási osztálynál magasabb kategóriába? És végezetül miért nem veszi vissza hivatásos szolgálatba azokat a volt kollégákat akik az előző átszervezés során kerültek ki az állományból mert nem tudták elfogadni a számukra felajánlott más beosztást? Van-e erre valamilyen törvény vagy utasítás?
Zsinka úr megköszönte a kérdéseket és a következő válaszokat adta: Bárdos Judit Főtitkár asszony kérdésére, hogy miért csak most kaptuk meg az anyagot azt közölte, hogy azért mert még mindig nem ez a végleges anyag, ehhez még hozzá vehetik a javaslatainkat, és a minisztériumnak is időbe telik ezek leírása, kidolgozása. Ezért nem látják még a kiemelt parancsnokságokat, mert még egyeztetés alatt vannak. A hűségpénz azoknál akiknek érvényes szerződése van marad és nem számít bele az emelésbe.
A Salamon elnök úrral felvetett kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a kormány által elfogadott koncepció mentén haladtak a pótlék kidolgozásánál, tegyük meg javaslatainkat, és ha a kormány befogadja akkor beépítik a rendszerbe. Az érettségivel kapcsolatosan idézte a Hszt. ide vonatkozó paragrafusát mely szerint érettségi nélkül is ellátható magasabb beosztás.
Dávid Tibor alelnök úr felvetését megfontolandónak tartja és nem látja akadályát a tervezetbe történő beépítésre.
Salamon Lajos elnök úr felvetésére, hogy méltatlanul alacsony a hivatásos pótlék, elmondta, hogy ez nem a veszélyességi pótlék kiváltására lesz bevezetve. A béremelés kidolgozásakor, a veszélyességi pótlék a gépjárművezetői pótlék és minden olyan pótlékok ami nem órabéres pótlék, beépítésre kerültek a beosztás megállapításakor. A megmaradt éjszakai pótlék, nyelvpótlék és a tanácsosi, főtanácsosi pótlékok még ezen felül jár az állománynak. A szolgálati idő számításánál a 96-os törvényben leírtak szerint a sorkatonai szolgálat és az 1,2-es szorzó is beszámításra kerül, akárcsak a jubileumi pénz számítása. Akik idén augusztus és december között kerülnek magasabb besorolásba azok sajnos rosszul járnak, de mint minden átalakításnak, ennek is megvannak a vesztesei és nyertesei is. A 30%-os béremelés kapcsán akinek az új besorolás alapján több lenne a pénze 30%-nál az csak a 30%-ot fogja megkapni, a fennmaradó összeget majd csak jövő januártól kaphatja. Viszont ez nem vonatkozik a 15 és 25%-os béremelésekre, mivel a törvény náluk is 30% plafont határoz meg. Tehát aki 18 vagy 28%-ot kap az kaphatja a plusz pénzt, mert neki is 30% a plafon! Ez befolyásolhatja a jövő évi 5%-os emelést is, mint ahogy a teljesítményértékelés is.
Zsinka úr felhívta a figyelmet, hogy a teljesítményértékelésnél 51%-ot kell elérni ahhoz, hogy kaphasson emelést a kolléga.
Könnyített szolgálattal kapcsolatosan arról kaptunk tájékoztatást, hogy a törvény kötelezi a minisztériumot a könnyített szolgálatba helyezésre, tehát legyen ez a minisztérium gondja, biztos van rá megoldás! Az átszervezéskor leszerelt kollégák ügyében nem tudott nyilatkozni, nincs ilyen szabályzó, érdeklődjünk az OKF-nél ebben a kérdéskörben.
Felmerült még a kérdések során a nyugdíjszámítás elve, miszerint csak a ténylegesen eltöltött évek alapján lehet a nyugdíjat számítani. Zsinka úr közölte, hogy az új besorolások elkészítésére a SZENYOR programot szeretnék alkalmassá tenni, jelenleg is ezen dolgoznak.
Dr. Szekér Enikő főosztályvezető asszony arról tájékoztatta a jelen levőket, hogy az 50%-os béremelést 2018. év végéig kell elérni. Az új HSZT.-ből a végrehajtói állománynak az év második felében kötelező oktatás lesz, elősegítve ezzel, hogy az állomány tisztában legyen a jogaival és a kötelességeivel. Kérdésre a tartalékos állományról azt a tájékoztatást kaptuk, hogy létrehoznak egy adatbázist amiből tudnak majd dolgozni és aki vállalja a tartalékos állományból a szolgálatot azzal határozott idejű kinevezést, szerződést fognak kötni. Lehet tartalékos a járandóságos is, de ha szerződést kötnek vele, a szerződés idejére a járandóságáról le kell mondania, és természetesen meg kell felelni a követelményeknek is, csak úgy láthat el szolgálati teendőket.
Az ülés bezárása előtt újra felhívták a figyelmünket a péntek déli határidőre és a minisztérium várja a javaslatainkat.
Ezután Zsinka úr bezárta az ülést.
Az idő rövidsége miatt ennyi felvetésre futotta erőnkből, de a pénteki határidőig le fogjuk adni az észrevételeinket és módosító javaslatainkat is!
Tisztelettel: Salamon Lajos
a HTFSZ elnöke