A HTFSZ négy fős delegációval képviseltette magát a Visegrádi Négyek tűzoltó konferenciáján Prágában. A delegáció tagjai voltak: Salamon Lajos elnök, dr. Ese Ferenc alelnök, Breznai Sándor FEB elnök, és Antalfi Zsolt Tolna megyei országos választmányi tag. A konferencia Prágában a Hotel Olsankában került megrendezésre 2013.09.10. és 2013 09 13. közötti időszakban.
A cseh kollégák nagy szeretettel fogadták a V-4-ek delegációit. Az első napon vacsorával fogadtak bennünket, ezután baráti beszélgetéssel zártuk a napot. Másnap délelőtt kezdődött el az érdemi munka, ahol a küldöttségek ismertették az előző találkozás óta eltelt időszak történéseit. Sajnos pozitív változásokról egyetlen delegáció sem tudott beszámolni! A lengyel tűzoltók képviseletében Robert Osmicki elnök úr arról számolt be, hogy Varsóban pont a találkozónk alatt kezdődött el egy 4 napos demonstráció, amelynek szombati zárónapjára 40-70 ezer embert várnak! Ők a nyugdíjkorhatár emelése miatt vonultak ki az utcára, de nem csak a tűzoltók, hanem az egész Szolidaritás szakszervezet. A férfiaknak 67 a nőknek 65 évre emelné a kormányuk a nyugdíjkorhatárt valamint a szakszervezetek követelik a régi Munka Törvénykönyvének visszaállítását! A lengyel kormány 2 éve nem tárgyal érdemben a szakszervezetekkel, viszont belügyi szinten folynak egyeztetések kisebb-nagyobb sikerekkel. Erről már Leszek Blaszcyk alelnök tájékoztatott bennünket. Elmondta, hogy 2012-ben volt egy egységes 300 zlotyis (kb. 21.000 Ft) béremelés. A törvényüket viszont úgy módosították, hogy a hátrányos változások csak a 2013 után felszereltekre vonatkoznak. Ezt egy 9 hónapos tárgyalás sorozat után sikerült elérniük. Ami viszont negatívum, hogy az egyenruhások táppénzét 100%-ról 80%-ra csökkentették!
A szlovák küldöttség nevében Daniel Petrovics elnök szomorúan konstatálta, hogy nem csak náluk rosszabbodott a helyzet! Amióta Ő a szakszervezetben tevékenykedik nem emlékszik ilyen rossz időszakra! Elmondása szerint július 01-től úgy módosították a törvényeket, hogy azok inkább visszalépést jelentenek az előző időszakokhoz képest. Október 01.-től újra indulnak náluk a járások, ami szerinte a tűzoltóságok tekintetében nem fognak jól működni. A belügyminisztériumon belül egységesek lesznek az egyéb juttatások (caffetéria). A szakszervezetek a több rossz lehetőség közül a legjobb rosszat választották a tárgyalások során. Nem lát előre lépést, pedig ők több nemzetközi szervezet tagjai is (EPSU, EFFUA).
A cseh házigazdák nevében Zdenek Oberreitner elmondta, hogy a kormányzat több éve nem folytat érdemi tárgyalásokat a szakszervezetekkel. 10%-al csökkentek a bérek, amihez még hozzáadják az inflációt is akkor 18%-os bércsökkenés volt náluk. Csehországban a tűzoltóságok alá integrálták be a polgári védelmet! A rendezvényen részt vett és előadást tartott Vaclav Picl a Cseh-morvai szakszervezeti konföderáció alelnöke! Elmondta, hogy áprilisban 100.000 ezer fős demonstrációt tartottak a kormány intézkedései ellen, de nem ez hozta a kormány lemondását, hanem egy szexbotrány! Jelenleg az előre hozott választásokra készülnek.
A magyar delegáció nevében beszámoltam az előző V4 ülést követő magyarországi történésekről, a Magyar Rendvédelmi Kar megalakításáról, a megalakítással kapcsolatos szakszervezeti aggályokról, valamint az egységes álláspont kialakításáról, mely szerint a rendvédelem területén működő szakszervezetek tagságuk segítségével a lehető legtöbb jelöltnek, jövőbeni tisztségviselőnek nyújtanak támogatást a karba való bejutáshoz. Elmondtam, hogy sikerült az OKF-el egy együttműködési megállapodást kötni, amelyet megyei szintű megállapodások követtek. Reményeim szerint ezek elősegítik a szakszervezet munkáját. Sajnos bér és nyugdíj tekintetében nem tudunk pozitívumról beszámolni, némi előremozdulás tapasztalható a szociális ellátás területén.
A következő napon került sor a szociális ellátottság kérdéséről ahol dr. Ese Ferenc alelnök a következőkről számolt be:
A szociális háló az elmúlt évben igen meggyöngült. A szolgálati nyugdíj megszűnését követően a könnyített szolgálat bevezetése és a nyugdíj előtti rendelkezési állomány csak tüneti kezelésnek tekinthető, a következő években a nagyobb létszámú kiöregedés miatti alkalmatlanság esetét ez a szabályozás nem tudja kezelni, sok tűzoltói munkából kiöregedő kollégának ez a rendszer nem biztosít tisztességes ellátást. Az általános TB rendszer kiegészítő Hszt.-én alapuló külön ellátás BM és OKF külön felelősségbiztosításai kiegészítve a szakszervezeti tagok szakszervezet általi 50%-os önrész kiegészítésével támogatott kiegészítő biztosításával elégséges biztosítási hátteret szolgáltat a tűzoltó munkához. Problémát okoz azonban a kiegészítő egészségügyi szolgáltatás Budapest központúsága és a rehabilitációs és a megelőző egészségügyi szolgáltatások hiánya.
Összességében a szociális biztosítás jelenleg még megfelelő állapota ellenére a szolgálati nyugdíj, a rehabilitációs és a megelőző egészségügyi szolgáltatások hiánya miatt rövid időn belül a tűzoltósági szervezet működésképességét veszélyezteti.
A cseh alelnök Zdenek Jurik előadásában arról számolt be, hogy a többi rendvédelmi szervezettel együtt létrehoztak egy pénzalapot, ami a szolgálati balesetet szenvedett kollégák anyagi támogatását biztosítja. Jelenleg 4912 fő tagja van a szervezetnek ami több mint 10.000.000 cseh korona (kb. 120 mFt) értékben adott már ki támogatásokat! Jelenleg 12.423.000. korona a vagyonuk! Érdekessége a dolognak, hogy nem csak szolgálati, hanem szolgálaton kívüli baleset esetén is segítséget nyújt. Szolgálati baleset esetén a baleset jellegétől függően: 60-180.000. koronát fizetnek, baleseten kívül: 40-80.000. korona az összeg. Elmondta, hogy a cseh átlagfizetés kb. 24.000 korona, a tűzoltók átlaga 30.000 korona (kb. 360.000 Ft)!
A nap folyamán előadást tartott Csehország Tűzoltási és Mentési Testületének főigazgatója, Drahoslav Ryba mérnök ezredes úr (cseh országos tűzoltóparancsnok). Előadása során kitért a csehországi szervezeti átalakításokra (a tűzoltóságok felügyelete alá kerültek a polgárvédelmi egységek), valamint az új szervezet felépítésére. A cseh biztosítók 3%-al járulnak hozzá a költségvetéshez, ebből a tűzoltók 60%-t kapnak! Beszámolt a közelmúltban tomboló árvíz felszámolásának tanulságairól (14 haláleset, többségében az elhunytak saját felelőtlensége miatt)! Ezután kérdéseket tehettünk fel, amikre főigazgató úr készségesen válaszolt. A későbbiekben további szakszervezeti munkánkhoz sok sikert, kitartást kívánt!
A továbbiakban a tűzoltók mindennapi dolgairól egyeztettünk aminek keretén belül Antalfi Zsolt a Magyarországon tapasztalható jelenségekről beszélt. Megemlítette a kiszolgáltatottságot, a megaláztatásokat, a mindennapi stressz helyzetek növekedését, a parancsnoki visszaéléseket. Szerinte ezeken csak közös összefogással, a tűzoltó kollégák korrekt tájékoztatásával, az igazunk melletti maximális kiállással érhetünk el eredményt, amire volt is példa.
A tárgyalások befejezése egy közös nyilatkozat megfogalmazásával, egymás nyelveire történő lefordítással és a kész anyag ünnepélyes aláírásával zárult. Másnap reggel a következő ülést rendező Lengyelország általi ünnepélyes meghívására került sor, majd a delegációk elbúcsúztak egymástól, és jó utat kívánva elindultunk hazafelé!
Salamon Lajos, HTFSZ elnök